avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Activitate economista

Activitate economista

Discuție cazier judiciar
Imi poate spune cineva cat este valabil certificatul de cazier judiciar la persoanele juridice?
Mi-ar putea spune cineva cum sterg un angajat(introdus eronat)din REVISAL?
Discuție Repartitoare
M-ATI PUTEA INDRUMA (CU O PARERE AVIZATA)CUM SA PROCEDEZ SA POT RENUNTA LA REPARTITOARELE DE LA CALORIFERE?
PLATESC MULT SI NU AM CALDURA(STAU LA ET 4 SI AM INTELES CA DIN CAUZA REPARTITOARELOR LA ET SUPERIOARE NU SUNT MAI MULT DE 19 GRADE).AS VREA CAT MAI REPEDE SA SCAP DE ELE.
VA MULTUMESC
Ma puteti ajuta cu un model de contract de comodat pentru o parte de locuinta pe care s-o folosesc ,ca sediu social,la firma pe care doresc s-o infiintez?
In cazul in care o persoana este in imposibilitate de a se deplasa si are de intocmit niste acte iar notarul i-a cerut confirmare ca este in deplinatatea facultatilor mintale,ce este de facut?la ce usi trebuie batut?
Discuție INTREBARE
Am cumparat in urma cu 5 ani un televizor de la altex.Ulterior am primit si un card cu o dif de bani pe care-i puteam ridica in numerar,in val totala de 1600 de ron.De atunci platesc ,la inceput 50 de ron pe luna,ulterior mi-au ridicat rata la 100 de ron pe luna si acum m-au anuntat ca mai am de plata 5400 de ron.L-eam cerut o acte doveditoare care sa ateste soldul pe care mi-l impun si o copie dupa contractul de credit unde sa se specifice ca sunt indreptatiti le com de plata intarziata(din prima zi de intarziere)de 45 de ron si com de depasire de limita de credit de cateva sute de ronpe luna.Nu mi-au trimis nimic,eu nu am semnat nici un contract cu ei dar problema care s-a ivit e ca nu pot sa-i reclam pentru ca mi-am pierdut o gramada de documente cand m-am mutat si nu am cu ce sa dovedesc platile.Ce pot sa fac in situatia aceasta?
Am cazut la ex auto si mi s-a spus ca nu ma pot reprograma decat peste 16 zile.Stie cineva ce spune legea?As vrea sa ma reprogramez pana incepe scoala.
Răspuns la discuția legea 175
Pt.aceasta lege nu sunt norme ,eu achit din restanta dar mi se sting penalitati si debitele raman;ba mai mult genereaza alte penalitati.In ideea ca as putea plati restanta in maximum 12 luni am zis ca-mi ingradesc acest drept.Pt ca implicit,aceasta lege iti confera posibilitatea sa platesti intr-o perioada mai lunga de timp restanta,fara sa suporti anumite consecinte.
Discuție legea 175
V-as ruga sa ma consiliati intr-o problema.Am restanta la plata intretinerii si asociatia de proprietari a hotarat sa intrerupa furnizarea apei calde pe scara din cauza restantelor,dandu-ne termen de 10 zile.Legea 175 nu spune ca as putea avea la dispozitie un an pt.plata intretinerii fara penalitati si astfel nu-mi ingradesc acest drept prin ultimatum?Ce as putea sa fac?