avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 536 soluții astăzi
Forum Activitate giomoco

Activitate giomoco

Buna ziua.
Daca ma poate indruma cineva spre rezolvarea urmatoarei probleme: s-a spart o teava de caldura de la subsolul blocului. pentru reparatia acesteia este nevoie de a se sparge peretele proprietarului de la parter. acesta a fost de acord cu aceasta reparatie/spargere cu conditia sa isi schimbe si el teava din apartament si sa se lege la apartamentul de deasupra-etajul 1. aici locuiesc eu si din mai multe motive personale nu pot acum sa imi fac casa santier si sa permit schimbarea tevii. asa ca nu se poate face lucrarea de reparatie si administratorul ma invinovateste ca nu poate da drumul la reparatie din cauza mea. in plus: caldura este inchisa pe coloana noastra de pe data de 14 si in perioada asta noi va trebui sa platim caldura ...
ce pot sa fac?
Este o problema mai comlexa si as avea mai multe intrebari, nu numai cea din titlu.
Pentru inceput trebuie sa mentionez ca locuiesc impreuna cu tatal meu, in casa acestuia. El are 92 ani, este nevazator si eu il ingrijesc. Anul trecut am facut un act de vanzare cumparare pe aceasta casa(cumparatorul fiind eu) cu clauza de ingrijire pana la moartea lui. Din pricina sanatatii mele, exista posibilitatea ca eu sa decedez inaintea tatalui meu. In aceasta situatie vreau sa stiu daca actul de vanzare al casei trece- mostenire la unicul meu copil sau ce se intampla? mentionez ca sotul este decedat, am un singur frate si un singur copil casatorit. Mai este valabil acel act de vanzare cumparare dupa moartea mea? Poate fratele meu sa atace aceasta decizie? Dorinta mea este ca aceasta casa sa ii ramana in intregime copilului meu. Va rog sa ma sfatuiti ce as putea sa fac sa fie bine.
Buna ziua, sper sa fiu foarte clara: tatal meu a decedat. s-a deschis procedura succesorala si mama mea a dus la notar toate titlurile de proprietate pe care le avea pe numele ei crezand ca toate vor face dovada pentru masa succesorala. noatara i-a respins un act - este un titlu de mostenitor pe numele ei, bunuri mostenite in urma mortii mamei ei (pe cand tata era in viata). notara spune ca la acest act tata nu avea cota 1/2... este adevarat?
Buna ziua, in urma decesului tatalui meu doresc sa deschid procedura succesorala, dar nu am titlul de proprietate (al tatalui) in original ci doar o copie. Se poate sa ma prezint la notar doar cu o copie si ulterior sa vina si persoana cu originalul (mai este un mostenitor...)
E posibil ca olimiha sa aiba perfecta dreptate in ceea ce spune pentru ca eu am apelat aici la ajutorul dumneavoastra din cauza ca eram incurcata rau de tot. Cand am auzit de deschiderea procedurilor succesorale m-am dus la un notar in orasul in care locuiesc pentru a face un act prin care cedez o parte din mostenire, cealalta vroiam sa o pastrez(vorbesc despre punctul 2-mostenirea de la bunicii tatalui). Norocul meu ca nu am avut la mine toate actele de care era nevoie, caci ulterior am aflat ca nu exista asa ceva, nu e posibil asa ceva- desi repet, notara imi facea acel act care ma costa si 124lei. Apoi am fost la alt notar si i-am explicat care este situatia ai atunci am aflat ca daca renunt la o mostenire nu pot accepta alta, fiind vorba de tatal m eu in ambele cazuri. Eram tare suparata si parca vroiam sa nu fie adevarat, asa ca am vorbit cu alt notar la care m-am dus cu absolut toate actele: act de deces bunici, act deces tata, titlurile de proprietate....tot si el mi-a zis ca sa il reprezint pe tata in cea de-a doua succesiune- lucru care acum am inteles foarte bine ca nu se poate datorita faptului ca bunicii (parintii lui) au decedat in 2000 iar tata in 2011.
Ce am vrut sa subliniez aici este faptul ca nu toti notarii sunt suficient de pregatiti profesional si este bine sa te documentezi foarte foarte bine inainte de a incepe a face ceva important
Am fost in orasul x pentru prima succesiune si am intrebat notara de acolo despre punctul 2. si ea m-a intrebat ceea ce spuneti dumneavoastra: cand au murit parintii tatalui si cand a murit tata... si ....intr-adevar nu poate fi vorba de reprezentare. Asa ca va trebui sa accept succesiunea. Nu e vorba de a face sau nu un drum in plus ci ... vroiam sa cedez si eu ca ceilalti doi frati ai tatalui ca sa poata sa ajunga mostenirea la o singura persoana si sa scapam de celelalte acte de vanzare -cumparare sau cedare(sa vedem ce vom face dupa)
Va multumesc tutror pentru sfaturile voastre. M-ati facut sa inteleg foarte multe aspecte din tot ce inseamna o mostenire si a fi mostenitor...trebuie sa fi foarte atent si detaliat in fata legilor romanesti.
Am inteles. La punctul 1. este vorba de succesiunea in sine-eu iau cota ce imi revine mostenire de la tata iar la punctul 2. il REPREZINT pe tata si pot renunta in locul lui la partea ce i se cuvine de la parintii lui.
Va multumesc.
Da. Sunt doua succesiuni diferite. Incerc sa fiu cat mai clara...stiu ca este totul cam incurcat.
1. mama traieste. impreuna cu mine suntem mostenitoare in urma decesului sotului ei, tatal meu (pe un bun ce deriva in urma mortii parintilor mamei, mama si tata fiind impreuna trecuti pe acel bun). la aceasta succesiune ea renunta in favoarea mea.
2. succesiunea din partea parintilor tatalui este si mai incurcata cu frati in viata, altii decedati...ideea e ca nu am pretentii acolo, asa ca renunt.
3. daca eu fac acum un act de renuntare la mostenire in cazul 2. inseamna ca pierd si mostenirea de la punctul 1.? dar daca fac prima oara succesiunea de la punctul 1. si apoi renunt la 2., conteaza?
Cele doua succesiuni se dicsuta in orase diferite.
Sper ca am fost destul de clara, daca nu voi reveni si cu alte detalii, as dori tare mult sa ma lamuresc pentru ca nu am posibilitatea acum sa ma deplasez in orasul cu pricina si sa ma informez acolo...am bebe de 3 luini si e mai dificil. Si nici nu ne permitem sa pierdem punctul 1.
Va multumesc
Va multumesc pentru explicatii.
Buna ziua, am o mare dilema: tatal meu a decedat anul trecut si acum se face succesiunea. Eu sunt singurul copil, el mai are 2 frati in viata si un frate este decedat -cu 2 urmasi. Acum se va dezbate o succesiune in orasul natal al tatalui pe o mostenire de la bunicii mei-parintii tatalui = la aceasta nu am pretentii vreau sa renunt la ea. Se va dezbate peste cateva luni si o alta succesiune in orasul in care a locuit, pe o mostenire din partea bunicilor-parintilor mamei. Aici eu nu trebuie sa renunt ci sa accept mostenirea. Cineva mi-a zis ca daca eu renunt la mostenire, renunt la tot....va rog sa ma lamuriti ... nu as putea sa fac cum am zis?