avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 213 soluții astăzi
Forum Activitate lili5

Activitate lili5

BIRSAN2014

1 erorile sunt in titlul de proprietate . In actele de identitate sunt alte prenume, cate o litera diferita. Titlul de proprietate datand din 1975 , nu contine CNP.

2 Nu am inteles ....:( Intuiesc doar ca sunteti de parere ca notarul e mai potrivit..
AVLIL a scris:

Nu va intelegeti inrte voi, mostenitorii, sa dezbateti succesiunea la notar?
Ati facut demersuri la pe Arhivele statului?


Nu ca nu ne intelegem sa dezbatem succesiunea la notar, dar acestia sunt scumpi. Un avocat (cred!) ca e mai ieftin si intr-o actiune rezolvam si alte chestiuni conexe... (renuntari unii in favoarea celuilalt , alte imobile in alte judete etc.) precum si faza asta cu prenumele..

La moartea tatalui meu am constatat ca prenumele lui si al mamei este scris gresit (cate o litera). OJCV nu stiu cum s-a desfiintat , nu mai exista. La cadastru mi s-a spus ca nu ei se ocupa cu asta. La primarie la fel.
Poate fi indreptata in instanta eroarea? cu ocazia dezbaterii succesiunii in instanta? Sau e nevoie de actiune separata?
Multumesc


tatal meu a murit si suntem 3 frati si vaduva sa ca si mostenitori.
Avand in vedere ca la mijloc este vorba de 2 imobile si un teren , aflate si in alte localitati decat in cea de ultim domiciliu, cum este indicat sa se procedeze pt a nu cheltui cu drumuri si notari?
Vreun avocat din Deva pe forum?
Se poate ca in aceeasi actiune vaduva sa lase cota ei cui doreste?
de curand am solicitat majorarea pensiei alimentare cu mentiunea IN LIPSA.
Tatal copilului a primit comunicare /adresa majorare pensie alimentara
prin care se solicita intampinarea in 10 zile de la dumnealui.
Nu se comunica in schimb nici o data de judecata a procesului.
Oare ce se intampla? daca paratul nu stie cand se judeca cauza? se presupune ca si el va prefera judecata in lipsa?
Tatal meu foloseste un teren de circa 15 ani.
L-a cumparat de la o doamna care nu avea titlu de proprietar ci doar l-a folosit si ea 20 de ani.
Initial l-a folosit ca si gradina de legume, ca hobby.
Apoi a facut o baraca , un depozit pt scule si unelte, un solar.
Acum ar vrea sa stie daca exista vreo sansa ca sa devina proprietar, avand in vedere ca nu sunt proprietari de foarte multi ani, nu a fost revendicat de nimeni . In zona au fost revendicate loturi in urma cu 20 de ani de catre proprietarii dinainte de comunism, dar lotul tataui meu nu a fost cerut de nimeni.
multumesc pt atentia acordata.
Buna, lucrez de un an intr-o companie multinationala care are ca politica a sa pastrarea personalului angajat in stadiul "muncitor necalificat".
Cu toate ca lucrand in productie un an de zile nu mai poti fi considerat necalificat, la ei nu se practica calificarea la locul de munca sau asa ceva, in firma existand muncitori necalificati cu vechime de 5- 9 ani etc.
Ca este hoby-ul lor sa pastreze personalul in forma "necalificat" nu am ce ma impotrivi, stiam de cand m-am angajat, insa datorita lipsei locurilor de munca in zona am aceptat.
Doar ca ei se asteapta de la "necalificati" sa faca tot felul de masuratori, evidente, care nu sunt deloc "necalificate" sub amenintarea referatelor soldate cu diminuari salariale disciplinare?

Nu imi dau seama cam cum vine asta, pe ce se bazeaza ei cand cer de la NECALIFICATI aceste ...sarcini.
E ca si cum ai cere celui care sapa o groapa sa calculeze si volumul de pamant dizlocat.... Oare e CORECT?
In 1997 parintii mei au incheiat un astfel de contract de vanzare cumparare cu clauza de intretinere cu fratele meu, excluzandu-ma pe mine si pe sora mea.
In 2010 mama mea a murit.
In 2011 a murit si fratele meu (beneficiarul convtractului de v/c)
Fratele decedat are un copil major.
Nu s-a facut succesiune dupa moartea mamei mele.
Tatal meu doreste sa rezilieze acest contract in instanta.

Ce este de facut?
Multumesc
Bunicul meu era proprietar cu bunica impreuna bun comun, bunicul inca traieste dar bunica a murit si ea.
Iar mama mea este unul din cei 5 copii. Mama traieste ,desigur. Ea este interesata in aceasta problema