avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 213 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... comunicare /adresa majorare pensie alimentara
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

comunicare /adresa majorare pensie alimentara

de curand am solicitat majorarea pensiei alimentare cu mentiunea IN LIPSA.
Tatal copilului a primit comunicare /adresa majorare pensie alimentara
prin care se solicita intampinarea in 10 zile de la dumnealui.
Nu se comunica in schimb nici o data de judecata a procesului.
Oare ce se intampla? daca paratul nu stie cand se judeca cauza? se presupune ca si el va prefera judecata in lipsa?
Ultima modificare: Luni, 1 Iulie 2013
lili5, utilizator
Cel mai recent răspuns: AV. GABRIELA GERBER , Avocat 17:57, 1 Iulie 2013
vi se va stabili data dupa ce depuneti raspunsul la intampinare in teremen de 60 de zile.
Se intampla ca cererea dvs parcurge o procedura administrativa prealabila si nu va primi termen de judecata decat dupa ce expira termenul ca paratul sa faca intampinare sau dupa ce vi se comunica dvs intampinarea facuta de acesta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indexarea de drept a pensiei de alimentare, indexare trimestriala cu rata inflatiei Flor_L Flor_L Buna ziua, Sunt divortata din sept 2012 si primesc o pensie alimentara in suma fixa de 500 ron, stabilita la notarul unde s-a efectuat divortul. Recent am ... (vezi toată discuția)
Procedura la majorarea pensiei alimentare zahioan zahioan Buna ziua. In urma divortului am obtinut custodia copilului, urmând ca fostul sot sa plateasca pensie alimentara. Acum copilul a implinit 9 ani, este in clasa ... (vezi toată discuția)
Continuarea pensiei de intretinere pe motivul continuarii studiilor dupa 18 ani. aline_doux aline_doux Buna ziua. Luna trecuta am primit instiintare de la tatal meu prin intermediul careia cere sistarea pensiei de intretinere intrucat eu am implinit 18 ani. ... (vezi toată discuția)