avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 568 soluții astăzi
Forum Activitate constantin laurentiu ilie

Activitate constantin laurentiu ilie

Sunt sofer de camion(tir) lucrez afara(comunitate) sant plecat de pe 06.01.20 la munca si nu am revenit acasa pana acum 06.06.20.
Intrebarea mea este: daca vin acum acasa cum trebuie sa procedez legal legat de situatia covid19?
Carantina sau autoizolarea saunt obligatorii?
Eu am tranzitat Germania, Olanda,Anglia si ptr intoarcere voi tranzita si Austria-Ungaria.
Ma intereseaza daca este obligatorie ptr șoferii de tir carantina(autoizolarea).
Si daca da si nu am posibilitate la domiciliu ce solutie as mai avea?
La multi ani,
Cunosc H.G. nr 355/ 11.04.2007 si stiu ca angajatorul este obligat sa suporte costurile efectuarii tuturor serviciilor medicale profilactice impuse de lege dar firma la care lucrez ma obliga sa merg si sa fac toate analizele la un cabinet particular avizat de Ministerul Transporturilor si sa le platesc.
Separat,merg si mai realizez acelasi examen medical(mai putin strict,fara analize de sange si urina) la un spital anume pe care de data aceasta nu trebuie sa il abonez.
De la cabinetul privat obtin un Aviz medical pentru siguranta circulatiei.Fara acest aviz cei de la Spital imi spun ca Medicina Muncii nu este valabila.
Intrebarea mea concreta este:angajatorul trebuie sa imi plateasca si acest Aviz de la cabinetul privat sau doar cel de la spital?
Stiu ca Medicina Muncii este obligatorie in orice intreprindere,firma,etc dar noi,ca soferi suntem obligati ,anual ,sa efectuam si sa obtinem acest aviz fara de care firma nu ne permite sa plecam in cursa.
Multumesc anticipat
Buna ziua, La multi ani! Sunt sofer la o firma de transport international cu sediul in Brasov si anual trebuie sa reinoiesc avizele medicale.Firma niciodata nu a suportat cheltuielile
Conform legii HG 355 din 2007, art7 angajatorul nu ar trebuii sa suporte aceste celtuieli?

Multumesc anticipat!
Discuție Cazierul auto
Daca am avut permisul anulat si ulterior l-am redobandit prin examen si acum cer eliberarea unui cazier auto, acesta cum va iesi?
Unde trebuie sa ma adresez pt. eliberarea acestuia?
Mentionez ca am cazierul judiciar curat.
Buna ziua,ma numesc Laurentiu si lucrez la o companie privata cu capital german.pana acum o luna,conform contractului semnat am lucrat cu program de 3 schimburi saptamanale dar fara a fi instiintat sau a semna vreo anexa la contract mi s-a schimbat programul de lucru doar printr-o informare vebala . Care consta in patru schimburi inegale,lucrand sambata si duminica fapt care inainte era optional si platit dublu.Mentionez ca cel de-al patrulea schimb este de 12 ore de zi sau noapte si numai in weekend,fapt pt care mi se acorda un spor de 19% dar nu primesc bonuri de masa si spor de noapte.Este legal sa lucrez duminica in aceste conditii ?Sambata trecuta am anuntat ca duminica nu voi putea merge si am fost pus nemotivat si am pierdut si sporul de 19% si pe cel de 5% pt prezenta si risc si concedierea..Este legal sa nu iau bonuri sambata si duminica?Sunt obligat legal sa merg duminica la munca?
Va rog sa-mi spuneti daca exista vreo posibilitate legala sa nu merg duminica la munca deoarece pt mine este o zi Sfanta fara sa imi iau o zi de concediu sau sa fiu pus nemotivat
VA MULTUMESC!
Pot sa va spun ca din experienta mea fiind platitor de pensie alimentara ca nu e indicat sa treaca nici o luna fara sa o achiti deoarece va trebui sa o achiti din urma fara drept de replica insa nu stiu cum sa-l faceti pe cale amiabila sa inteleaga asta, altfel cred ca trebuie sa apelati la instanta oricum veti castiga stiu asta de la avocata care ma sustinut si care ma sfatuit sa nu las nici o luna fara sa achit altfel tot eu am de suferit
Mentionez ca permisul meu a fost deja anulat de catre politia Brasov cea care la emis in baza sentintei date de catre staul ceh iar la judecatorie nu figurez cu nici un dosar de unde si cazierul meu este curat am incercat cu sentinta din cehia dar spun ca nu e problema lor iar anularea permisului o decide seful institutiei care la emis respectiv IPJ Brasov in baza unei sentinte penale ramase definitive chiar daca este data de un alt stat. Pana aici totul mi-e clar dar nu inteleg de ce nu pot sa-mi depun dosarul pt reexaminare cand in romania legea spune ca am dreptul la o reexaminnare la un an de la definitivarea sentintei iar eu am mers la ghiseu sa-mi depun dosarul de reexaminare si cei de acolo mi-au cerut sentinta pe care statul ceh cum am spus mi-a pus si o interdictie de a conduce autovehicule pe 2 ani, de ce trebuie sa citeasca ei sentinta din cehia cand eu in romania figurez cu un cazier curat deci cu alte cuvinte nici un functionar nu-si asuma respundrerea sa imi primeasca dosarul din cauza acelei interdictii care vam spus ca nu specifca unde se aplica si dau din umeri spunand sa astept cei 2 ani.
Adrian.Tudor a scris:

Conform legislatiei romanesti la un an dupa ramanerea definitiva a sentintei judecatoresti puteti sa va depuneti actele pt obtinerea unui nou permis, cu toate gradele avute anterior.

Asa m-au informat cei de la politie dar ii pune in incurcatura INTERDICTIA DIN SENTINTA SI NIMENI NU-SI ASUMA RASPUNDEREA SA-MI PRIMEASCA DOSARUL PT REXAMINARE si ma trimit de la un functionar la altul.Ce trebuie sa fac?
Am o sentinta penala la regimul circulatie ramasa definitiva in data de 15.03.2010 in Cehia.Pedeapsa a fost de 6 luni cu suspendare si anularea permisului si interdictia de exercitare a profesiei mele care este cea de sofer, pe timp de 2 ani ,sentinta data de statul ceh.In Romania nimeni nu stie nimic despre cazul meu:cazierul este curat si a trecut 1 an de zile de la data definitivarii sentintei deci teoretic as putea sa redobandesc permisul.Intrebarea mea este urmatoarea:acea interdictie aplicata de statul ceh este valabila si in Romania?Legea romana stabileste ca dupa 1 an de la sentinta pot redobandi permisul prin examen.Precizez ca in sentinta nu se specifica daca interdictia este valabila doar pe teritoriul ceh sau in UE.Daca interdictia este valabila si pe teritoriul tarii noastre asta ar insemna ca ma pot reexamina doar dupa cei 2 ani?Am fost la Politie cu sentinta si nu mi s-a dat un raspuns complet;chiar si ei s-au simtit pusi in incurcatura datorita faptului ca nu se precizeaza unde se aplica interdictia.
Multumesc anticipat