avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 285 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters228395

Activitate ContSters228395

Răspuns la discuția Divort la notar
locuinta comuna si un autoturism......autoturism in leasing pe numele sotului contractul

Am constituit o firma pe data de 21.06.2013(data cand a fost emis cert de inregistrare).SRL -D
Va rog sa mi spuneti ce acte sunt nevoit sa intocmesc pentru contabilitatea firmei in cazul in care pe firma nu a avut loc niciun rulaj(nu este in "functiune") sau daca sunt obligat sa intocmesc vreun astfel de act.
Va multumesc??
Discuție Divort la notar

Va rog sa mi spuneti cu privire la procedura divortului la notar,daca in afara de urm acte:
-c.i
-cert de nastere
-cert de casatorie,in cazul in care sotii au bunuri dobandite in timpul casatoriei,ce acte vor trebui sa mai prezinte in fata notarului??
Va multumesc
Răspuns la discuția angajati transport international

In afara de diurna va trebui achitat salariu minim pe economie sau in functie de veniturile inscrise in C.I.M, In rest referitor la orele de munca sau zile vor trebui respectate preved.Codului muncii
Răspuns la discuția Jurisprudenta penala
Aveti dreptate
Din ce spuneti dvs aveti dreptate..insa acest fapt va trebui invocat in aceasta faza a actelor premergetoare printr o declaratie sau completare la declaratie....sau daca se va dispune inceperea U.P va trebui sa faceti plangere prim procurorului...dar cel mai sigur invocati acest lucru si fiti atent ca nu cumva sa i fie luata plangere ulterior si sa fi fost inregistrata in termen...
Dragi colegi...Va rog sa ma ajutati cu un raspuns..
Condamnat in 2009 la 2 ani cu inchisoare cu aplicarea art.86 ind.1.
Reabilitat in anul 2013....Cercetat in prezent in dosar pentru conducere fara permis si sub influenta bauturilor alcoolice.
Daca ati mai intalnit vreau sa va intreb desi anticipez raspunsul"Exista posibilitatea sa ramana o sentinta cu suspendarea executarii pedepsei pentru noua condamnare??"
Desi conf art 86 ind1 lit.b.......conditii:infractorul nu a mai fost condamnat la executarea pedepsei mai mare de 1 an.
va multumesc
Astept un raspuns urgent
Va puteti adresa si Serviciului de asistenta sociala din cadrul primariei pentru o ancheta sociala si cu plangere la parchet in cel mai scurt timp.
Va rog sa ma ajutati cu o informatie pretioasa...care veste cadrul legal prin care d nul procuror refuza sa ti elibereze unele documente din Dosarul Penal???
Ex:parte vatamata solicita eliberare copie-xerox declaratie faptuitor din Dosar.D nul procuror motiveaza verbal ca numai printr o adresa oficiala a instantei
Discuție taxa auto
Stimati colegi..va rog sa ma ajutati cu un sfat.Sunt la inceput de cariera si am o nelamurire....Un client m-a rugat sa-i recuperez taxa auto platita.Din cate stiu va trebui sa fac actiune impotriva Administratiei finantelor publice din zona.Va trebui initial sa ma adresez acestei institutii cu o cerere privind restituirea taxei si ulterior cand primesc refuzul pot sa fac cerere de chemare in judecata la instanta?....Sau pot sa fac cererea direct la instanta???Va multumesc