avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 300 soluții astăzi
Forum Activitate ElenaComanescu

Activitate ElenaComanescu

Doresc colaborare cu un avocat pentru recuperare avans magazie

Buna seara,

Caut o doamna/un domn avocat cu un onorariu accesibil pentru a ma ajuta sa recuperez un avans pentru o magazie ( situatia de mai jos:
www.avocatnet.ro/forum/discu... ).

Colaborea poate fi la fata locului pentru orasul Brasov sau online cu plata prin transfer bancar.

Va multumesc si astept cu interes oferte d-voastra sau orice recomandare.

O seara buna!
Buna seara!

Multumesc frumos pentru raspuns.
Cum pot recupera legal plata avansului pe magazie - prestatorul nu a mai finalizat lucrarea si nu mai raspunde la telefon?

Buna seara,

In luna Iunie am contractat o persona fizica autorizata pentru constructia unei magazii din panouri sandwich pentru care am platit un avans de 50% din valoarea acesteia pe baza unui contract.

Finalizarea acesteia trebuia sa fie la sfarsitul lunii Iulie. Ultima oara am discutat cu prestatorul in luna septembrie cand ni s-a spus ca are o situatie familiara si mai intarzie cu lucrarea.

De atunci am tot incercat sa il sunam si i-am trimis mesaje saptamanal dar fara raspuns.
Am incercat sa vorbim cu cineva de la fabrica dar acesta spune ca nu stie nimic de el si ca nu poate prelua lucrarea deoarece am platit avansul colegului.

Ce pot face in acest caz pentru a recupera avansul pe cale legala? Ar trebui sa merg la politie sa il reclam?

Multumesc frumos pentru raspuns si indrumare.
Conform Ordinului nr. 119/2014 capI, art 4 in care se specifica - parcajele NU POT fi amenajate la o distanta mai MICA de 5 m de limita exterioara a unui imobil.

In contractul de vanzare cumparare a imobilului este pecizat: „ Concomitent se transmite cumparatorului si dreptul de folosinta asupra terenului aferent imobilului, in suprafata de 9.15mp aflat in diviziune cu ceilaliti locatari”.”(acestia mai fiind 4 cate 1.83mp/locuinta). Spatiu care a fost ocupat abuziv prin crearea de parcare sub fereastra noastra la mai putin de 1 m respectiv 5 cm chiar ne-a stricat si izolatia, poluiaza fonic si nu putem nici aerisi, .
Cum putem proceda ca sa nu se mai parcheze sub fereastra acesti vecini nu inteleg si vrem sa facem o sesizare undeva. Imi puteti spune unde.

Multumesc.
Buna seara,

Pentru anul scolar 2014-2015 cum se va deconta naveta. Eu fac 126km dus-intors, de la liceul unde predau mi s-a spus ca ce este peste 50 km o sa se deconteze 120 lei. Bataie de joc.
Abonamentu la microbuz este 450 lei si nu e pana acolo si trebuie sa mai iau alt microbuz 10 km care mai costa 7 lei dus-intors. Asa ca am hotarat sa merg cu masina viitorului meu sot si ma costa benzina 700 si ceva de lei. Cum trebuie sa procedez ca sa imi deconteze macar pretul abonamentului din valoarea benzinei.

Va multumesc.
Multumesc. Si alta cale nu exista ca sa pot afla si plati?
Buna ziua,
Va trebuie autorizatie de functionare chiar daca este spatiul d-voastra.
Buna ziua,

In luna aprilie am facut multi km intre bucuresti-bacau si bucuresti-brasov si as dori sa stiu la ce institutie sa merg sa vad daca am luat vreo amenda pentru depasirea vitezei. Masina nu este inmatriculata pe numele meu si pers respectiva nu este in tara, deci nu pot vedea daca a primit sau nu prin posta amenda. Cui ma pot adresa?

Va multumesc.
Cei de la DSV normal vin ei la fata locului si isi spun parerea si pretentiile (fiind anuntati de cei de la ONRC) in maxim 30 zile de la depunerea actelor (teoretic) dar practic trec acele 30 de zile.
Numai bine.
Buna ziua,
De la mediu nu cred ca trebuie , deoarece activ d-voastra nu are impact supra mediului si de la PSI avand in vedere ca e spatiul mic va trebuie doar o hartie in locul autorizatie cum ca totul e ok. Dar trebuie si de la PSI deoarece amenzile sunt intre 5000-10000 lei. Eu va sfatuiesc sa mergeti la sediul lor I.G.S.U "Dealul Spirii" de pe Calea 13 Septembrie nr.135 sect 5 si acolo va zice exact de ce aveti nevoie.
Mult succes si rabdare. O zi buna.