avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 592 soluții astăzi
Forum Activitate marian_chipu

Activitate marian_chipu

Răspuns la discuția Codul fiscal - factura
,,Nu este prevazuta nicaieri obligatia ca in spatele facturii sa existe un deviz.
Sunt servicii si lucari care se fac doar in baza facturii, altele in baza unui contract si factura, altele in baza contractului, devizului sau situatiei de lucari si a facturii...
Depinde de lucrare, de costuri, de complexitate..."

In cazul acesta cum pot afla daca o lucrare executata in urma cu 3 luni a fost de 100m2 si nu 500, deoarece in devizul respectivei lucrari nu este specificata dimensiunea aceasteia. Cum pot dovedi ca presedintele fura daca legea nu imi ofera nici o posibilitate de atac? Daca presedintele este mana in mana cu prestatorul, cum de altfel se intampla de cele mai multe ori,asociatia nu-l va putea gasi vinovat
Buna ziua. Va rog sa ma ajutati spunandu-mi care este art. codului fiscal ce specifica faptul ca in spatele unei facturi trebuie sa existe un deviz care sa mentioneze atat suma serviciilor prestate cat si valoarea lucrarii. Va multumesc
,,Firma prestatoare de servicii trebuia sa anexeze deviz de lucrari si proiect de executie lucrari la factura cu care a incasat contravaloarea lucrarilor.
Lucrarile trebuiau efectuate in baza unui contract de prestari servicii incheiat intre asociatie si firma de ctii. ''

Doresc sa aflu daca aceste lucruri sunt obligatorii,sunt stipulate undeva si daca incalcarea lor devine contraventie in baza carei legi ? Va multumesc
Buna ziua. Fac parte din CEx. al unei asociatii de proprietari si de mai bine de 3 ani ma lupt cu presedintele, administratorul si casiera pt. a-mi pune la dispozitie toate actele contabile din ultimi ani, deoarece in opinia mai multor proprietari exista foarte multe lucrari ale caror preturi au fost foarte mult umflate. Am reusit sa primesc dreptul de a vedea documentele uneia dintre aceste lucrari si am observat ca nu era specificat in termeni clari dimensiunile lucrarii. Mai concret, a fost acoperita terasa blocului cu aproximativ 120m2 tabla, iar pe deviz erau trecute reparati in dreptul scarilor B,C,D, si in final suma ce trebuia achitata. Nu ma pricep la contabilitate dar cred ca trebuie sa existe o lege care sa oblige firma contractata sa specifice clar termenii lucrarii. Daca am dreptate am sa va rog sa ma ajutati cu un sfat mai ales ca nici cenzorul nu doreste sa ne ajute cu toate ca este remunerat din banii asociatiei. Va multumesc
Va multumesc frumos
Buna seara, Doresc sa aflu daca in urma semnarii unui contract de vanzare-cumparare cumparatorul se poate razgandi . Pun aceasta intrebare deoarece mama mea a fost la o vizionare zepter si a semnat un contract de cumpararea unui produs iar cand s-a dus urmatoarea zi sa le spuna ca nu-l mai doreste I s-a comunicat ca in cazul acesta va trebui sa plateasca contravaloarea a 30% din pretul produsului, conform celor stipulate in contract. A fost sfatuita sa achite mai bine prima transa dintr-un total de 24. Deci mama urmeaza sa plateasca produsul timp de 2 ani dupa care asteapta inca 28 de zile pt. ai fi livrat. Doresc sa stiu daca legal mama avea dreptul sa rezilieze contractul pt. produsul pe care datorita varstei inaintate nu se stie daca va ajunge sa-l foloseasca.
Răspuns la discuția Prima de asigurare anualã
Cand am fost la banca mi sa spus ca asiguratorul isi retrage singur suma la data scadenta, iar in contractual de credit nu am gasit nici un art. care sa mentioneze faptul ca banca ar plati prima de asigurare. Singurul art.(8.3)care aduce in discutie o astfel de problema, spune urmatoarele: ,, Daca in contul curent mentionat la art. 2.2. nu exista disponibil suficient pt. stingerea obligatiei de plata a primei de asigurare scadenta, Banca are dreptul dar nu si obligatia sa debiteze cu suma corespunzatoare orice alt cont de disponibilitati sau de depozit.."nMa puteti sfatui ce trebnnnnnnnnnnnnnn
Bună ziua. În anul 2006 am făcut un împrumut și odată cu el am semnat și o poliță de asigurare. Neavând toți banii mereu am achitat de foarte multe ori sume mai mici dar care, cumulate, depășeau suma ce trebuia depusă. La fiecare sfârșit de an întrebam la ghișeu dacă mai datorez ceva și primeam răspuns negativ. în primele trei luni ale acestui an am achitat aproximativ câte 1,5 rate, iar în luna aprilie am primit o adresă prin care eram înștiințat că figuram la dumnealor cu un debit .
La bancă am primit răspunsul cum că nu plătisem prima de asigurare timp de 2 ani și astfel asiguratorul își revendicase dreptul de a-mi opri restanța. Întrebarea mea este dacă-i legal să-mi oprească această sumă retroactiv cu toate că în cazul unui eveniment nedorit firma asiguratoare nu m-ar fi despăgubit?














Buna seara . Imi poate spune cineva cat costa 1 mc de apa rece, 1 mc apa calda si cat costa unul de apa pluviala in Bucuresti ? Apa pluviala cum se calculeaza ? Apa rece + apa calda ? Va multumesc .
Răspuns la discuția ABUZ PRESEDINTE
Multumesc foarte frumos