avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 259 soluții astăzi
Forum Activitate dharalamb

Activitate dharalamb

Urmare a finalizarii unui control ANAF la o firma SRL, dupa ce am primit raportul de inspectie am depus la registratura ANAF o contestatie, in ideea ca, pe baza raspunsului formulat, vom putea continua eventual actiunea in instanta.
Au trecut mai bine de 5 luni de la depunere si nu am primit niciun raspuns.
Se poate folosi in vreun fel aceasta lipsa de reactie / intarziere, in anularea PV de inspectie, a consecintelor lui, sau macar in continuarea demersului in instanta?
Exista vreo prevedere care sa penalizeze in vreun fel lipsa lor de reactie la contestatia facuta?
Urmare a finalizarii unui control ANAF la o firma SRL, dupa ce am primit raportul de inspectie am depus la registratura ANAF o contestatie, in ideea ca, pe baza raspunsului formulat, vom putea continua eventual actiunea in instanta.
Au trecut mai bine de 5 luni de la depunere si nu am primit niciun raspuns.
Se poate folosi in vreun fel aceasta lipsa de reactie / intarziere, in anularea PV de inspectie, a consecintelor lui, sau macar in continuarea demersului in instanta?
Exista vreo prevedere care sa penalizeze in vreun fel lipsa lor de reactie la contestatia facuta?
Urmare a finalizarii unui control ANAF la o firma SRL, dupa ce am primit raportul de inspectie am depus la registratura ANAF o contestatie, in ideea ca, pe baza raspunsului formulat, vom putea continua eventual actiunea in instanta.
Au trecut mai bine de 5 luni de la depunere si nu am primit niciun raspuns.
Se poate folosi in vreun fel aceasta lipsa de reactie / intarziere, in anularea PV de inspectie, a consecintelor lui, sau macar in continuarea demersului in instanta?
Exista vreo prevedere care sa penalizeze in vreun fel lipsa lor de reactie la contestatia facuta?
Răspuns la discuția Locuinta de serviciu
proprietarul imobilului este firma.
este singurul sediu al acesteia.
am construit un sediu de firma, in care firma isi desfasoara activitatea. In imobilul respectiv am delimitat o zona, a carei destinatie a fost stabilita prin hotarare generala a asociatilor ca si locuinta de serviciu.
am avut surpriza ca la un control fiscal, toate cheltuielile cu constructia imobilului sa fie date jos si considerate ca si cheltuieli personale asociati.
Exista reglementari pentru folosirea acestui tip de spatiu, amenajat intr-un imobil al firmei?
Exista vreo interdictie in a amenaja in cadrul imobilului - sediu al firmei, si un spatiu de locuit pentru angajati ai firmei?
multumesc,
am construit un sediu de firma, in care firma isi desfasoara activitatea. In imobilul respectiv am delimitat o zona, a carei destinatie a fost stabilita prin hotarare generala a asociatilor ca si locuinta de serviciu.
am avut surpriza ca la un control fiscal, toate cheltuielile cu constructia imobilului sa fie date jos si considerate ca si cheltuieli personale asociati.
Exista reglementari pentru folosirea acestui tip de spatiu, amenajat intr-un imobil al firmei?
Exista vreo interdictie in a amenaja in cadrul imobilului - sediu al firmei, si un spatiu de locuit pentru angajati ai firmei?
multumesc,
am depus actele pentru radierea unei societati, in final obtinand certificatul de radiere. inainte de a iesi acest certificat, am fost sunat de la anaf, sa ma prezint la un control cu actele societatii.
am raspuns solicitarii, insa la cateva zile am obtinut certificatul de radiere.
- mai trebuie sa raspund in continuare solicitarilor organului fiscal?
- au posibilitatea sa conteste radierea societatii?
- depusesem bilantul de radiere, nu aveam nici o datorie la stat.
- care este termenul in care anaf poate cere anularea radierii?
- au vreo sansa in acest sens?

multumesc,
Răspuns la discuția Reabilitare - conditii
multumesc
Răspuns la discuția Reabilitare - conditii
multumesc,
pedeapsa a fost 3 ani cu suspendare si 5 ani termen de incercare!
(fapta incadrare la inselaciune)
buna ziua,
as dori sa stiu daca dupa ziua in care s-a implinit termenul de incercare, condamnarea dispare de la sine din cazier.
in ce conditii ea mai poate ramane?
multumesc