avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 304 soluții astăzi
Forum Activitate saintpaulia

Activitate saintpaulia

buna ziua, in urma cu cativa ani am luat o linie de credit in valoare de 15.000 eur de la o banca.am platit cativa ani doar dobanda, luna de luna, neavand capacitatea de-a o rambursa.acum sunt casatorita.vreau sa stiu daca banca il poate obliga pe sotul meu sa plateasca linia de credit sau daca acest lucru se poate rasfrange asupra bunurilor lui ( bunuri realizate inainte de-a se casatori cu mine).Multumesc pt raspuns!
Răspuns la discuția insolventa
in data de 07 martie am avut proces la tribunal - insolventa ( falimentul societatii).In data de 14 martie am primit o notificare de la un birou de insolventa prin care ma notifica asupra deschiderii insolventei in forma generala, ca a fost numit administrator judiciar al societatii,conform unei sentinte civile din data de 07.03.2014 ( pe care eu nu am primit-o) si-mi solicita documente prevazute la art. 54, alin. 1 .Nu trebuia sa primesc si eu sentinta civila pronuntata in data de 07 martie?!
Care sunt pasii de urmat in acest caz si ce poate face si ce nu administratorul judiciar?!
Discuție insolventa
de la ce data se considera firma intrata in insolventa? de la data cu care s-a deschis dosarul de insolventa, sau de la data cand am primit instiintarea prin posta cu confirmare de primire?
Buna ziua, firmei noastre i-a fost introdusa procedura de insolventa.Ce facem cu angajatii? Trebuie sa-i dam in somaj? Putem sa-i tinem pana se termina toata procedura?
imi puteti explica va rog ce inseamna "atragerea raspunderii"?
deocamdata nu s-a prezentat lichidatorul la noi.insolventa a declarat-o altcineva, nu noi.
Buna ziua, Avem o societate care este in insolventa, nu mai are activitate si nici angajati.Cum se procedeaza cu facturile de utilitati ( de ex curent electric)?Poate fi scutita societatea de plata facturilor?!
administrez o societate si am o factura pe care nu am putut-o plati.Creditorul are sentinta de executare silita.Poate sa vina la mine in societate sa puna sechestru pe orice bun chiar daca acest bun nu este al meu, urmand mai apoi ca proprietarul sa mearga sa dovedeasca prin documente faptul ca acel bun este al lui????Lamuriti-ma va rog....