avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 355 soluții astăzi
Forum Activitate pneuexpert

Activitate pneuexpert

Discuție ESTE LEGAL?
Este legal ca fiecare angajat sa beneficieze de o zi libera in cursul saptamanii deoarece nu prea au de lucru si sa lucreze 4 ore sambata? Ce inconveniente exista dpdv salarial sau ca timp de lucru dacas-ar aplica acest program?
Daca da acest lucru se poate mentiona in CCM?
Se mai plateste taxa TVR obligatorie de catre firmele care nu au televizor?
Am inteles ca a fost abrogata.
Daca s-a eliminat ce trebuie sa fac ca sa nu mai apara pe factura de electricitate, unde trebuie sa ma adresez?
Răspuns la discuția Ma tepuieste avocatul ?!??
Nu a fost tocmai ieftin, am dat pentru partea cu concilierea 1500 ron iar daca se ajunge la proces trebuie sa dau inca 1500 ron.
Dar dupa cum decurg lucrurile imi ajunge pierderea pentru primii 1500 ron.
Imi sugerati sa fac o plangere la barou si cum sa anulez contractul cu el?
Trebuie o instiintare scrisa sau in ce mod sa procedez deoarece doresc sa-mi recuperez banii care deja i-am dat.
Va multumesc pentru ajutor si daca fiecare ne-am face treaba asa cum trebuie indiferent de domeniul in care activam ...... dar atunci totul ar fi perfect
Am incheiat un contract de colaborare cu un avocat care sa ne reprezinte in instanta intr-un litigiu cu o firma de constructii care ne-a betonat curtea. Lucrarea nu este buna si dupa numai 2 ani adunam pietrisul cu lopata. Avocatul ne-a sugerat ca prim pas concilierea iar daca aceasta nu da roade sa-l actionam in instanta.
Am platit jumatate din valoarea sumei care ne-a cerut-o iar acesta de aproape 6 luni de zile ne tot amana cu vreun raspuns, ba chiar este iritat cand il sunam. Colaborarea s-a limitat la cate un sms din partea lui si la " saptamana viitoare se rezolva". Nu mai stiu ce sa fac. Va rog dati-mi niste sfaturi cum sa procedez cu acest avocat si cum sa-mi recuperez banii de la el . Nu mai am incredere in el si nici nu mai doresc sa colaboram. In loc sa ne fie de ajutor ma simt ca ultimul prost.
Cum rezolv problema
Am incheiat o asigurare de viata pentru 5 ani si rata a cincea care am platit-o agentului de asigurari nu a mai ajuns in contul meu. Am vorbit la agentie cu directorul si mi-a confirmat acest lucru , mi-a promis ca se rezolva si voi primi banii. Stie de incident si agentul respectiv nu mai lucreaza acolo. Au trecut trei luni dar inca nu s-a rezolvat nimic. Trebuie sa platesc urmatoarea rata, cei de la call center ma suna sa-mi zica ca nu am acoperire iar cei de aici ma paseaza.
Multumesc pentru sugestie dar acum sunt in somaj si dupa ce-mi expira somajul firma nu poate sa imi dea de lucru decat numai 6 luni pe an, celelalte sase luni voi lucra pamantul care il am acasa. Daca puteti sa-mi dati o solutie in sensul in care eu pentru celelalte sase luni in care nu sunt angajat sa-mi platesc contributiile pentru sanatate si pensie ca sa nu raman fara acoperire caci fiecare om are nevoie de medic si pensie. Sper ca am inteles bine pot fi angajat numai pe perioada determinata timp de sase luni in fiecare an. Va multumesc
Sub ce forma pot sa pot sa ma angajez cu carte de munca- contract pe perioada nedeterminata- la un service auto daca numai sase luni pe an are ce sa imi dea de lucru? Pentru celelalte 6 luni pot sa imi platesc eu contributiile ca sa imi mearga vechimea, fara sa-mi desfaca contractul de munca? Eu vara vreau sa lucrez lin agricultura. Cei de acolo mi-au spus ca nu se poate. Va rog sa ma ajutati.