avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 291 soluții astăzi
Forum Activitate mama3

Activitate mama3

Răspuns la discuția concediul fara plata dupa CIC...
catalin_just a scris:

Iar daca doriti concediu fara plata in fractii de cate 1 luna, subscriu la cele scrise de Elis. Aprecierea asupra oportunitatii acestora ramane la latitudinea angajatorului.
Radu



.... adica e posibil sa nu se aprobe deoarece considera el ca nu e oportun...? pai cum se poate asa ceva? unde scrie asta in lege?

in cat timp dupa depunerea cererii trebuie sa primesc un rezultat (regulamentul intern scrie 24 de ore.... ce trebuie sa fac daca nu-l primesc in 24 de ore?)
Răspuns la discuția concediul fara plata dupa CIC...
cred ca nu m-am facut inteleasa...


am nevoie de 1 luna de concediu fara plata conform Contractului colectiv de muunca la nivel ... art 62.0 lit 1: Art. 62. - (1) in afara concediului legal platit pentru ingrijirea copiilor in varsta de pana la doi ani, salariata mama poate beneficia de inca un an concediu fara plata.
(2) Pe perioada in care salariata se afla in concediul prevazut la alin. (1), nu i se va putea desface contractul de munca, iar in postul sau nu vor putea fi angajate alte persoane, decat cu contract de munca pe durata determinata.

se poate sa iau doar o luna nu un an intreg...?
m-am intors la lucru in 23.06.08 dupa terminarea concediului de ingrijire a copilului pana la varsta de 2 ani.
acum , dupa aproape 1 luna si jumatate am nevoie sa imi iau 1 luna de concediu fara plata (am inteles ca e voie sa imi iau chiar un an - pana implineste copilul 3 ani)

cu cat timp inainte trebuie sa anunt?
cum sa fac cererea?
pot sa iau acum 1 luna si peste cateva luni alta luna de concediu fara plata?
influenteaza asta decontarea de cate Casa de asigurari de sanatate a concediului si operatiei care as vrea sa o fac la sf. anului?

multumesc
Multumesc F mult
eu trebuie sa ma intorc la lucru din CIC la sf lunii iunie, dar as vrea sa fac asta doar cu program scurt de 4 ore...
adica cu reducerea timpului de lucru la jumatate..
Art. 17(2) Femeile care au in ingrijire copii de pana la 6 ani pot lucra cu 1/2 norma, daca nu beneficiaza de cresa sau camin, fara a le fi afectate drepturile ce decurg din calitatea de salariat. Timpul in care au fost incadrate in aceste conditii se considera, la calculul vechimii in munca, timp lucrat cu o norma intreaga.

ca sa beneficiez de acest drept ce trebuie sa fac?
sa depun doar o cerere?
firma poate refuza cererea mea?
ok multumesc mult
dar mai ramane intrebarea cand pot solicita acest concediu as avea nevoi de el in august , se poate .... si as avea nevoie de el integral

sau pot sa solicit concediu fara plata?
eu am fost in concediu de ingrijirea copilului pana in varsta de2 ani si ma intorc la lucru in 20.06... deci am dreptul la 20 zile de concediu de odihna sau doar 10 zile? si la cat timp dupa intoarcerea la lucru am dreptul sa le cer?

multumesc mult si scuze ca am intrebat aici
Cred ca fiecare din noi s-a intrebat cum ar fi cu mai mult de un copil... cum ar fi cu doi sau poate chiar cu trei.

Si cu siguranta multi dintre noi au mai mult de un copil, dar foarte putin au gemeni sau tripleti.

Luati o clipa de ragaz si ganditi-va la aceste familii... da au f multe bucurii dar si f multe greutati... cele mai multe sunt cu siguranta de ordin financiar. Si sa nu uitam ca la ora aceasta in Romania statul nu sprijina aceste familii binecuvantate de Dumnezeu, insa, unde toata responsabilitatea cade pe umerii parintilor.

Asa ca haideti sa facem ceva.... si un prim pas, care nu cere mult din partea noastra, ar fi acesta:

SEMNEAZA PETITIA

[ link extern ]
Răspuns la discuția pot spera sa castig?
va rog semnati petitia

[ link extern ] >
ma scuzati ca postez si aici , sper sa aveti intelegere si sa ne ajutati:

Cred ca fiecare din noi s-a intrebat cum ar fi cu mai mult de un copil... cum ar fi cu doi sau poate chiar cu trei.

Si cu siguranta multi dintre noi au mai mult de un copil, dar foarte putin au gemeni sau tripleti.

Luati o clipa de ragaz si ganditi-va la aceste familii... da au f multe bucurii dar si f multe greutati... cele mai multe sunt cu siguranta de ordin financiar. Si sa nu uitam ca la ora aceasta in Romania statul nu sprijina aceste familii binecuvantate de Dumnezeu, insa, unde toata responsabilitatea cade pe umerii parintilor.

Asa ca haideti sa facem ceva.... si un prim pas, care nu cere mult din partea noastra, ar fi acesta:

SEMNEAZA PETITIA

[ link extern ]