avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 334 soluții astăzi
Forum Activitate anacami2

Activitate anacami2

Oare daca nu il declari de la inceput pe certificat , nu e mai bine? Si sa il lasi pe el sa faca demersurile . Atat timp cat la tata e liniuta , nu ai nici o opreliste . Iar eu cred ca daca e nascuta in Germania , automat primeste cetatenia germana , asa cum se intampla si in Romania cu cei nascuti aici .
Nu va suparati , dar cea mai buna solutie e sa mergeti la protectia copilului si sa obtineti plasamentul copilului.Chiar si varianta de a-si da in judecata parintii pt pensie alimentara e extraordinara.Ce fel de rude sunteti cu copilul in afara ca va e fin ? Daca sunteti rude pana in gradul 4 se poate ca parintii sa fie decazuti din drepturi ( nu si din obligatia de a-i plati pensie alimentara ) si dumneavoastra sa il luati in plasament familial .
Multumesc
Buna ziua. Mi s-a spus ca pot sa ies la pensie pentru limita de varsta daca am 3 copii , in situatia legii pensiilor in vigoare , nu in cea noua care prevede reducerea cu 6 ani.Este adevarat ? Daca da , un copil pe care il am in grija de la varsta de 5 ani si in plasament familial cu toate drepturile parintesti de la 6 ani , iar acum are 16 ani , poate fi considerat al 3-lea copil ? Mentionez ca am dreptul sa ies la pensie pentru limita de varsta in mai 2021. Va multumesc.
S-a eliminat obligativitatea completarii registrului de bani personali ?
Daca un student termina frecventeaza ultimul an de licenta la taxa , daca se inscrie la a doua facultate poate sa fie admis la buget in anul intai?Si daca are pensie de urmas , aceasta ii merge in continuare si la a doua facultate , pana la implinirea varstei de 26 de ani?Va multumesc.
Răspuns la discuția Plata salariu restant
Va multumesc pentru sfaturi
Răspuns la discuția Plata salariu restant
Si la mine intelegerea de la mediator are titlu executoriu. Insa ma gandesc ca am platit 100 lei la mediator , executorul cine stie cat imi ia , iar ultima transa pe care o are de platit e 546lei.Cine stie cu cat mai raman.Si nu stiu cum sa procedez.Ma duc la un executor oarecare si-i arat intelegerea?Va rog , un sfat.Multumesc
Buna ziua.
Intrucat in urma trecerii in somaj nu am primit ultimele salarii ,am vrut sa dau fostu patron in judecata.Insa am ajuns la intelegere in urma medierii , urmand sa imi dea banii esalonat.Insa cand a venit data de 11 dec. pentru a plati ultima rata , nu vrea sa imi mai plateasca.L-am sunat si l-am rugat sa-mi dea banii , dar mi-a spus ca nu am decat sa fac ce vreau , sa vin cu avocat , cu ce vreau eu , dar sa nu - l mai sun , ca nu vrea sa mai aiba de-a face cu mine.Acea intelegere de la mediator are titlu executoriu.Ce pot sa fac in acesta situatie?
1-sa mai astept poate ca imi va da banii , inca vreo 3-4 zile
2-samerg la un executor judecatoresc
3-sa-l dau in judecata ca litigiu de munca si sa-i cer si daune?
Va multumesc si astept opinia dvs.
Răspuns la discuția Intretinere minor
In cel mai rau caz o sa vi-l dea in plasament familial si o alocatie de plmsament in valoare de imensa suma de 97 ron.Dar mai nou (eu avand o nepotica parasita de mama ei -plecata in Italia) li se cere parintilor sa plateasca o suma de bani sau sa efectueze ore in beneficiul comunitatii-intre 20 si 40 pe luna , ca la ajutorul social.Deci oricum statul vrea sa se scape de a mai plati acesta alocatie.Dar daca va doriti sa pastrati baiatul , pentru ca exista deja o legatura intre el si dvs , va sfatuiesc sa nu-l transformati intr-o leguma si sa faceti toate demersurile de a-l primi in plasament familial prin tribunalul de minori.