avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 115 soluții astăzi
Forum Activitate claudiaraduica

Activitate claudiaraduica

am primit o adresa precum administratorul societatii conform l 19/2000 este obligat la plata cas deoarece firma realizeaza profituri mari, si suma ei o cer retroactiv spunand ca trebuia sa platim din anul 2002 pana in prezent
este corect?#-o
Răspuns la discuția Impozit pe cladiri
trebuie facuta dovada acestei reevaluari prin depunerea documentatiei sau se mareste doar valoarea in contabilitate?
Buna ziua

Am o mareeeeeeeeeeeee dilema X-(
am fost azi la Directia de Taxe si Impozite sa platesc impozitele la mijloacele de transport si imobilul care se afla in proprietatea firmei si stupoareeeeee
la imobil nu am platit impozitul care trebuia calculat la valoarea imobilului ce figureaza in balanta contabila -pe care de altfel la solicitarea lor o depun la fiecare inceput de an-ei mi-au marit valoarea imobilului de 7 ori pentru ca eu nu am cerut unui evaluator o evaluare la acel imobil si sa ridic valoarea imobilului la valoarea precizata de un eventual evaluator si in lod de 9-10 milioane cat plateam pana acum trebuie sa platesc 60 milioane lei vechi
Precizez ca nu am primit nici-o adresa de la directie in decursul anului care sa ma anunte ceva
va roggggggggggg ajutorrrrrrrrrrrr
Buna ziua

Unde trebuie depuse actele necesare primirii indemnizatiei lunare pentru cresterea copilului si ce pasi sunt necesari pentru concediul prenatal?-la ITM sau Primarie?
Mentionez ca am contract de munca la firma sotului meu si presupun ca la firma nu va trebui sa depun un numar prea mare de acte-din cate stiu trebuie sa emit o decizie de suspendare a c.i.m. - art.51 lit.a C.mun. , ma intereseaza si cu ce data trebuie depuse acele acte -voi naste in 15 februarie 2009

Va multumesc
:)
hmm
e greu tare
sunt in ceata si mai rau
eu am discutat cu un avocat care mi-a spus ca teoretic se poate dar vad ca e destul de complicat
cel care are concesiunea vrea sa-mi vanda firma cu tot cu concesiune dar pe mine sincer ma intereseaza mai mult concesiunea terenului sa o preiau dar sa vedem
#-o
MULTUMESC PT RASPUNS
DECI DACA AM INTELES EU BINE POT CUMPARA ACEST TEREN INSA VA TREBUI SA CITESC MAI INTAI DE A SEMNA BINE BINE CONTRACTUL DE CONCESIUNE DA?
PT CA MAI APOI VOI FI OBLIGATA SA-L RESPECT INTOCMAI
VREAU SA CUMPAR UN TEREN CARE ESTE CONCESIONAT DE O FIRMA
FIRMA RESPECTIVA VREA SA-MI VANDA FIRMA CU TOT CU CONCESIUNE
SUNT DE ACORD INSA SE POATE ASA CEVA SA IEI UN TEREN CARE DEJA A FOST CONCESIONAT ALTCUIVA?
CE INSEAMNA EXPRESIA "TERENUL SE VINDE CU TOT CU SARCINI" ?
Răspuns la discuția TVA LA TRANZACTII IMOBILIARE?
=D>
gata am inteles acum, degeaba lucreaza unii prin finante ca habar nu au

Va multumesc
=D>
Răspuns la discuția TVA LA TRANZACTII IMOBILIARE?
eu is grea de cap cu siguranta pt ca tot nu am inteles
Daca cumpar acel teren de la o firma platitoare de tva firma mea va trebui sa plateasca tva sau nu?
Mentionam mai devreme ca si noi suntem platitori de tva

Inainte cand cumparam ceva un imobil de ex. ma ajuta la tva acum insa nu mai inteleg cum este
Răspuns la discuția TVA LA TRANZACTII IMOBILIARE?
Da firma este platitoare de TVA
deci????

Va multumesc

PS Asa este nu am notiuni si contabilul sau cei de la finante nu m-au lamurit prea bine
#-o
#-o