avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 515 soluții astăzi
Forum Activitate freenicos

Activitate freenicos

Da da...m-am exprimat eu mai confuz,scuze....
Multumesc...deci cu viramentul mergem la notar unde el,vanzator, da o declaratie ca si-a primit banii...si iau si eu un exemplar de la notar.Zic bine?
Printr-un contract de vanzare cumparare este stipulata o diferenta de bani de achitat de catre cumparator ,pana la o anumita data.Eu, cumparator,am acum aceasta suma de bani si as fi vrut sa ii virez banii in cont sa incheiem actele,dar sotul meu(coproprietar)nu este in tara sa semneze actele.
Inteleg totusi bine ca nu ar fi nevoie de prezenta lui ci doar vanzatorul da o declaratie in fata notarului ca si-a primit diferenta de bani?si apoi notarul va trimite adresa la cadastru sa scoata imobilul de sub asa zisa ipoteca?
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri

Ce mai poate face acum o societate care nu s-a declarat microintreprindere de la 1 februarie?Si nu a declarat nimic de la inceputul anului pentru ca nu a avut activitate(ma rog,nu a anuntat asta nicaieri).
Multumesc

Răspuns la discuția recuperare salariu restant
multumesc mult de tot...chiar am prins ceva incredere
Răspuns la discuția recuperare salariu restant
Chiar daca nu am facut eu o asemenea cerere de inscriere la masa credala?
Multumesc mult...
Am lucrat in 2010 la o societate.Am plecat in luna noiembrie,conf art.55b.Nu mi s-a achitat salariul pe perioada septembrie-noiembrie 2010,precum si banii cuveniti pentru concediul neefectuat in acel an.
Nu am facut nicio cerere in justitie in acest sens,doar la ITM,care mi-au trimis o hartie ca au verificat si am dreptate,adica intradevar am de luat bani.
Societatea avand foarte multe datorii prin toate partile,a fost declarata in insolventa de catre Finantele Publice,iar in acest an s-a finalizat dosarul de insolventa.
Nu ma certati ca de ce nu am facut nimic pana acum,dar am avut mari probleme de sanatate din cauza lor si efectiv nu am vrut sa mai aud de aceasta societate.
Intrebarea mea e daca mai pot face ceva acum sa-mi recuperez banii?
Am urmatoarea situatie: o societate de intermediere in asigurari a incheiat un contract de agent cu o persoana fizica , care nu mai obtine alt venit/pensie/salariu.
Va rog frumos sa ma ajutati sa calculez contributiile datorate pentru venitul obtinut din comision.
Mentionez ca sumele obtinute lunat sunt mici ex.25-50 lei brut.
Retin ca si pana acum 16 % impozit , dar cum ii calculez 5,5% si 10,5%....avand in vedere ca trebuie calculate la 700/741 lei
Multumesc anticipat
Răspuns la discuția repaus saptamanal
Aaaaaaaaaa...chiar asa....e cel mai bine...si nu voi avea situatii de cerut aviz la ITM...multumesc
Răspuns la discuția repaus saptamanal
ps.da mi-a dat un plan de masuri ...de rezolvat pana poimaine...ca a mai gasit mici chestioare la contracte...