avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 244 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters79057

Activitate ContSters79057

Parchetul are sau nu obligatia de a elibera la cererea partii vatamate o copie a declaratiei invinuitului date in fata organelor de cercetare penala, declaratie ce ar urma sa fie folosita ca act nou intr-o cerere de revizuire a unei hotarari civile? Si daca are aceasta obligatie care este textul de lege?

Multumesc anticipat!
Am avut un proces pe rol pentru rezolutiunea unui antecontract de vanzare-cumparare pentru o locuinta.Rezolutiunea a fost admisa si pronuntarea a ramas definitiva si irevocabila.As dori sa intreb daca in aceasta cauza se puteau cere si cheltuielile pe care eu le-am facut pana in acest moment ( contravaloarea comisionului agentiei imobiliare prin care am contractat locuinta,taxele notariale,taxele notificarilor trimise de mine, toate in valoare de 2000 euro)
In cazul in care se puteau cere si aceste cheltuieli dar nu au fost cerute,pronuntarea pentru rezolutiunea contractului ramanand definitiva, as dori sa stiu daca se mai poate face ceva pentru recuperarea acestei sume si ce anume?
Răspuns la discuția recuperare avans locuinta
Va multumesc din suflet!
As dori sa va mai intreb daca sechestrul asigurator se poate cere si dupa ce rezolutiunea actecontractului a fost facuta si pronuntarea a ramas definitiva?
Am incheiat un antecontract de vanzare-cumparare pentru o locuinta intr-un imobil nou platind un avans de 75% din valoarea acestuia.Acest antecontract a fost semnat in februarie 2008 cu termen de perfectare a actului autentic de vanzare-cumparare la 10.12.2008.Acest lucru nu a fost posibil si nu este posibil nici in acest moment deoarece constructia este mult intarziata si nici la aceasta data nu se poate face nici macar intabularea.Acum sunt in proces pentru rezolutiunea antecontractului.
As dori sa stiu cum imi pot recupera banii dupa ce sentinta ramane definitiva?Daca pe firma nu au alte bunuri decat terenul pe care se construieste blocul (doar acesta avand carte funciara si numar cadastral) pot pune sechestru pe acest teren (exista posibilitatea sa fie deja o gajat la banca daca au accesat credit)?Ma ajuta la ceva sa cer in instanta punerea sechestrului asigurator?In cazul terminarii constructiei se poate pune sechestru pe un apartament ramas nevandut dupa ce se va face intabularea si cartea funciara pentru fiecare apartament in parte?Cum ma sfatuiti sa procedez si ce solutii am sa-mi pot recupera banii?
Multumesc anticipat!
Discuție taxa de timbru
As dori sa stiu in ce situatii se poate solicita reducerea taxei de timbru, aceasta urmand a fi in jur de 7000 lei , iar eu in acest moment nu realizez venituri? Unde trebuie sa te adresezi pentru a cere reducerea taxei de timbru? Daca acest demers se face inainte de primul termen sau poate fi facut si la primul termen?
In antecontractul de vanzare-cumparare pentru cumpararea unei locuinte intr-un proiect nou este precizat: "promitenta vanzatoare declar sub sanctiunea Art. 292 Cod Penal, ca apartamentul va fi in circuitul civil, nu va fi ipotecat, nu va fi grevat de nici o sarcina, nu va face obiectul nici unei masuri asiguratorii, nu va face obiectul niciunui litigiu civil, penal, ceea ce nu ne scuteste de garantarea impotriva evictiunii prevazute de Art. 1337 Cod Civil."
Intrebarea mea este daca se putea face acest antecontract iar dezvoltatorul sa aiba terenul pe care se construieste ansamblul ipotecat la vreo banca fara sa specifice acest lucru in antecontract?Sau daca putea sa puna ipoteca pe acest teren dupa ce s-au incheiat aceste antecontracte fara acordul nostru al promitentilor cumparatori?
Va multumesc si astept raspunsul dumneavoastra!
Răspuns la discuția executare
In urma unei executari silite am primit de la executorul judecatoresc doar un proces verbal al cheltuielilor de executare.Intrebarea mea este daca nu trebuia sa primesc si o factura sau o chitanta pentru onorariul executorului si celelalte cheltuieli care mi-au fost retinute din diferenta de pret pe care trebuia sa o platesc?
Mentionez ca desi in acel proces verbal al cheltuielilor sunt trecute foarte multe procese verbale si instiintari trimise cu posta,eu nu am primit nimic.Nici macar procesul verbal de licitatie,actul de adjudecare.
Am facut cerere la biroul executorului judecatoresc sa mi se faca copii la toate actele din dosar cat si facturi si chitante,dar acesta refuza.Vreau sa va mai intreb ce pot face in acest caz si unde ma pot adresa pentru ca in acel proces verbal de cheltuieli sunt trecute sume nejustificate?
Multumesc anticipat!
Discuție executare
As avea trei intrebari legate de o executare:
1. Daca la data intocmirii unui act de adjudecare 23 februarie 2009 urmare unui proces verbal de licitatie imobiliara din 5 februarie 2009era obligatorie existenta in cont a sumei datorate pentru imobilul respectiv, minus cheltuielile de executare?
2. Daca era obligatoriu ca executorul judecatoresc sa comunice persoanelor executate modalitatea in care a fost solutionata cererea de executare, avand in vedere ca persoanele executate au lipsit de la actul de executare?
3. Daca exista vreo modalitate de atacare in instanta (daca da in ce termen) a actului de adjudecare in cazul neexistentei sumei datorate de persoanele pentru care s-a adjudecat imobilul?Cum am mentionat licitatia a avut loc pe 5 feb. si actul de adjudecare a fost intocmit pe 23 feb.Suma datorata nefiind in cont nici in acest moment.
Multumesc anticipat
Am incheiat un antecontract de vanzare-cumparare pentru o locuinta cu o societate comerciala.Deoarece nu si-au respectat termenul de a face actul in forma autentica, m-am hotarat sa merg in instanta pentru rezolutiunea contractului, cerand dublul avansului asa cum prevede clauzele contractuale.Ma intereseaza daca pot cere in situatia mea instituirea sechestrului asigurator? Am auzit si de poprire asiguratoare.Pot apela la una din aceste solutii?
Discuție conciliere
Pentru a face o conciliere este obligatoriu sa treaca 15 zile de la notificarea la conciliere pana la concilierea directa si inca 15 zile dupa ce s-a facut aceasta conciliere pentru a putea merge in instanta?