avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 418 soluții astăzi
Forum Activitate calin_paula

Activitate calin_paula

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
casa are multe chitante, facturi cu chitante, bonuri..etc depinde ce prindeti pe firma, banca are un extras de cont, de accea am zis ca dosarul casa+banca e ok. Important e sa le asezati cum credeti ca va e mai bine, mai usor de gasit atunci cand cautati ceva. Daca activitatea nu e foarte mare puteti face 1 dosar pe an pt clienti, pt furniori si pt casa, sau un dosar pe luna cu separatoare intre categorii. Totul depinde dvs.
in mai 2019 erau in afara perioadei, 2013 si 2014 ies din perioada in 1ian 2018 si 2019. Se pare ca banii pe care ii strangeam pentru nastere in contul bancar au fost cu problema. La acel moment nu stiam ca nu trebuie sa am bani in banca, trebuia sa ma incadrez la venituri. Nu ma deranjeaza sa restitui ajutorul de cladura, ma deranjeaza ca au pus dobanzi in tot acesti ani, care depasesc ajutorul propriu zis. Daca ar fi spus ca am termen x zile sa restitui ajutorul, chiar daca a fost cerut prea tarziu il plateam imediat. Dar parca au asteptat intentionat cat mai mult timp ca sa se stranga dobanda. Pe langa asta, nu sunt persoane angajate sa verifice aceste lucururi in timp util?
Buna ziua!
Nu conteaza cum sunt asezate, dar pentru o mai buna gestionare e bine sa fie puse pe categorii. Mie asa imi place. E corect clienti, furnizori si casa+banca, dar daca va este mai usor si aveti multe documente puteti face separat casa si separat banca.
Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati cu o informatie: In anul 2019, in luna mai am primit de la primarie o scrisoare in care mi se cerea sa restitui ajutorul de caldura primit in anul 2013-2014 + dobanda acumulata. Initial nu le-am raspuns gandindu-ma ca nu mai au baza legala deoarece termenul de prescriptie era depasit, iar decizia era facuta in anul 2018 si au gresit trimitand-o dupa 1 an. Cu toate astea le-am raspuns dupa 2 luni, insa mi-au spus ca a trecut termenul legal de contestatie, iar legea 207/2015 nu o luau in seama. Mi-au bagat datoria la spit si am fost obligata sa o platesc pentru ca aveam nevoie de fiscal. Totodata o parte a datoriei (era impartita in 2) s-a dus la anaf (nu am stiut - nu am descifrat acest lucru cand am primit scrisoarea lor) care acum mi-a trimis scrisoare cum ca am sa le platesc dobanda pana la sfarsitul lui 2020. Am fost sa intreb despre ce e vb pentru ca nu scrie la ce e dobanda si am aflat ca e pentru acel ajutor de caldura.
Mentionez ca scrisoarea de la ANAF este o decizie, nu titlu executoriu.

1.Ce as putea face eu acum ca sa nu platesc si sa imi stearga datoria?
2. Daca nu am raspuns in 2019 in termenul legal inseamna ca am acceptat datoria? Eram obligata sa le raspund, sau nici nu trebuia sa primesc scrisoarea?
Cu alte cuvinte nu vreau sa platesc si nici sa apar cu datorie la anaf (pentru ca mai devreme sau mai tarziu ori ma executa ori trebuie sa o platesc cand voi avea nevoie de vreun document).
buna ziua!
am si eu o nelamurire:
Am solicitat anul trecut si am si primit autorizatia pentru constructia unei case. acum vreau sa ma apuc de construit si am anuntat inspectoratul despre acest lucur. La fel si primaria si am facut si o solicitare de amenajare a drumului de acces. Am solicitat aviz de racordare la enel care a spus ca se depaseste distanta de 100 m si intra in grija primariei sa faca retea acolo.
1.Poate primarul sa spuna ca nu sunt fonduri sau ca mai astepata sa construiasca si altii ca sa faca ceva acolo?
2.Ce ar trebui sa imi asigure mie primaria in momentul in care imi emite autorizatia de constructie? Ar trebui sa imi dea autorizatie daca nu este sigur ca imi poate oferi niste conditii de trai: curent/ iluminat public, apa, canalizare, drum...
3. in cazul in care refuza sa faca drumul si sa puna stalpi ce pot face?
multumesc!
buna ziua!
va rog sa ma ajutati cu cateva raspunsuri:
am un coleg la munca care a primit telefon de la o firma de recuperare ca datoreaza 2300 (nu stiu cat inseamna penlitatile din aceasta suma, dar e cam mare) lei pentru ca acum cativa ani a avut un abonament pe care nu l-a mai platit. dupa 2-3 luni acel abonament a fost suspendat pe motiv de neplata si nu i-au mai venit facturi acasa ca sa achite restante de care a si uitat...
acum ca datoria a ajuns la firma de recuperare e obligat sa plateasca? are vreo alta optiune in afara de plata acestei sume? poate fi dat in judecata?
E adevarat ca datoria se prescrie in 3 ani? daca plateste doar abonamentul direct la firma de telefonie se renunta la penalitatile puse?
multumesc!
Discuție legea nr1/2011
Buna ziua!
Ce ar trebui facut (daca se poate face ceva) pentru a primi banii de la stat la care se refera legea nr.1/2011.
am o societate cu activitate foto video. cat timp trebuie sa pastrez materialele foto si video? pot folosi materialul obtinut in orice fel?
Răspuns la discuția bon fiscal la plata cu cardul?
si atunci bonul fiscal nu-l mai inregistrez?
Buna ziua! Am si eu o nedumerire. La plata unei facturi cu cardul trebuie emis si bon fiscal?Nu se dubleaza plata? Daca da cum il inregistrez in contabilitate? La casa sau la banca? multumesc