avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 216 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters84764

Activitate ContSters84764

Alin Popescu a scris:

Buna ziua,

Daca ati citi regulamentul de postare, ati vedea ca stergerea mesajelor este interzisa. Si ca riscati banarea din forum daca va stergeti mesajele prin editare.

Numai bine.

chiar nu se mai poate sterge un mesaj pe forum?
din greseala am dat niste date de identitate confidentiale.
si daca n-am bani de avocat? Si daca administratora nu-mi da nr de inregistrare?
Buna ziua! Am cumparat de curand un apartament la parter ;dupa o luna am constatat ca la subsolul blocului se afla ``leopardul`` ;ce e de facut si cui ar trebui sa ne adresam daca vecinii de la etajele superioare (de fapt din tot blocul vreo 4 familii sunt de acord sa rezolvam problemele)nu vor sa contribuie cu bani pentru la reparatia tevilor de la subsol iar administratora blocului ridica din umeri ca n-are ce sa faca?eu in cazul asta ce sa fac?sa astept sa ma inund sau sa mi se prabuseasca casa?Unde ar trebui sa ma adresez ca se pare ca trebuie sa apelam ``la constrangere``,ce drepturi am ca proprietar de a-mi proteja casa ?deja a inceput sa se ridice igrasia pe pereti.
Răspuns la discuția Subventii caldura 2010
si cum anume ar trebui sa probez? Acolo se specifica act de identitate ,nu act de identitate conform cu domiciliu.Ar trebui sa nu conteze asta ,deoarece am observat ca au acest drept si persoanele care sta cu chirie si nu cred ca cei care sta in chirie au buletin cu o adresa care nu e al lor in acte.Poate ma lumineaza si pe mine cineva care stie mai bine!
Răspuns la discuția Subventii caldura 2010
Am cumparat de curand un apartament cu 2 camere in Navodari ,aceasta casa fiind singura mea avere cum s-ar spune si unde intentionez sa ma mut in mai putin de o luna.Ma incadrez in conditiile pentru subventii neavand,terenuri,alte venituri si alte case.Am un copil si singurul venit este salariul sotului minim pe economie in cartea de munca.Vroiam sa va intreb: daca nu am buletin de Navodari, atat eu cat si sotul ,buletinele noastre fiind pe adresa soacrei mele din Constanta,sunt exclusa de la dreptul la subventii?Trebuie musai sa am buletinul unde urmeaza sa domiciliez?sau nu e nevoie? Doresc raspuns urgent!!! va multumesc!
Discuție imobiliare
As vrea sa stiu daca doresc sa cumpar o casa ce acte trebuie sa urmaresc ca totul sa fie in regula ex: daca structura de rezistenta e cea care se spune la vizionare, daca terenul e cesionat,vandut,mostenit,etc.Se specifica in vreun act materialele cu care a fost construita casa?
Am o garsoniera si doresc sa o vand.As vrea sa stiu de ce acte am nevoie la notar pentru incheierea tranzactiei,ma refer la absolut toate,inclusiv acte de la fisc ,Enel,asociatie, impozite,taxe,etc.Va multumesc.Am nevoie de un raspuns urgent ,corect si complet.
freeelis a scris:

monikka a scris:

Da.Atata timp cat lucrezi cu carte de munca si platesti contributii la stat ,nu vad de ce sa nu beneficiezi.


Conditiile de a beneficia de indemnizatia pentru CIC sunt altele .. acordarea indemnizatiei pentru CIC nu este conditionata de plata contributiilor catre stat, ci de realizarea de venituri profesionale supuse impozitului pe venit in ultimul an anterior datei nasterii copilului , timp de 12 luni.




``a lucra cu carte de munca`` cu siguranta este vorba de niste venituri profesionale supuse impozitului pe venit ;doamna a specificat ca lucreaza de 4 ani la aceasta firma ,si am inteles ca e doar un transfer cu continuitate.........dar chiar si asa ,doamna poate sa inceapa sa-si ia concediu medical incepand cu luna a treia de sarcina lejer dupa care sa-si continue concediul de crestere a copilului pana la 2 ani.
Buna ziua! As dori sa stiu cum se calculeaza impozitul pe cladiri ,care sunt cotele si daca puteti sa-mi exemplificati mai exact la un apartament cu 2 camere suprafata 50 mp et 3 constanta
Da.Atata timp cat lucrezi cu carte de munca si platesti contributii la stat ,nu vad de ce sa nu beneficiezi.