Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... dividende si cesiune parti sociale
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

dividende si cesiune parti sociale

Speta: dividende constituite in per 2007-2010, dar neridicate. In iunie 2010, se face cesiune parti sociale. Cine ridica dividendele din trecut? Cedentul sau cesionarul?
Din legea 31/1990, ar rezulta ca cesionarul (art 67 parca), iar ICCJ afirma acelasi lucru, daca partile nu s-au inteles prin actul de cesiune ca cedentul sa faca acest lucru.
brendissima a scris:
Speta: dividende constituite in per 2007-2010, dar neridicate. In iunie 2010, se face cesiune parti sociale. Cine ridica dividendele din trecut? Cedentul sau cesionarul?
Din legea 31/1990, ar rezulta ca cesionarul (art 67 parca), iar ICCJ afirma acelasi lucru, daca partile nu s-au inteles prin actul de cesiune ca cedentul sa faca acest lucru.

Raspunsul este dat de analiza succinta a dreptului de proprietate asupra actiunilor si a drepturilor conexe ce decurg din primul:
- pana la data cesiunii, avem un proprietar, cu toate drepturile ce decurg din detinerea pachetului; dupa data cesiunii, un alt proprietar, cu drepturile conexe "nascute" de la data cesiunii.
Numai daca in contractul de cesiune exista o prevedere contrara (expres inserata in text) consecintele pot fi altele decat interpretarea de mai sus.
Buna seara .
Da , asa este ,e vorba de art.67,alin.6,din Legea 31/1990.
Dividendele care se cuvin dupa transmiterea actiunilor apartin cesionarului,daca partile nu au convenit altfel .
Dar mai trebuie avute in vedere si celelalte alineate din art.67,respectiv repartizarea lor in 6 luni de la aprobarea bilantului sau prescriptia de 3 ani,etc.
Marius Bote .