Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Dividende la cesionare societate
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Dividende la cesionare societate

Buna ziua
Un asociat unic cedeaza partile sociale la data de 30 09.2013. Firma inregistreaza un profit la acea data de 10 000 lei. In contractul de cesiune nu este specificat ca cedentul renunta la dividende pentru perioada in care a fost asociat.
Potrivit art 67 alin 6 din Legea nr. 31 / 1990 privind societatile comerciale, Republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, dividendele care se cuvin dupa data transmiterii actiunilor apartin cesionarului, in afara de cazul in care partile au convenit altfel.
Firma nu are datorii. Intrebarea mea este : are dreptul cedentul la dividende pentru aceasta perioada si daca da , ce demersuri trebuie sa faca pentru a obtine dividendele?
multumesc
Nu mai are niciun drept. La data cesionarii a incasat un pret negociat si a predat firma si cu bune si cu rele (si activul si pasivul).