Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... prescriere dupa 5 ani? adevarat?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

prescriere dupa 5 ani? adevarat?

buna ziua , am o intrebare ce tine de penal...pe scurt, un cetatean strain a fost judecat in lipsa pt. evaziune fiscala, el a plecat din tara imediat ce politia si garda financiara au inceput cercetarile , asta se intampla in 1999. A angajat un avocat, mai tarziu a avut altul din oficiu....cert e ca in 2001 a fost condamnat la 3 ani inchisoare. De fapt la 2 ani dar a facut recurs si i-au dat 3 ani. Intrebarea mea este:in cazul in care ar vrea sa se intoarca in tara, ar putea avea probleme? cineva i-a spus ca beneficiaza de prescriere, el nefiind prins pana acum, e adevarat? multumesc anticipat tuturor celor care imi vor raspunde.
termenul se socoteste de la data cand hotararea de condamnare a ramas definitiva.
Poate cineva sa precizeze exact termenul de prescriptie a raspunderii penale in cazul CECurilor fara acoperire cu prejudiciu undeva pe la 50milioane lei vechi?
Legea din cate stiu da o pedeapsa de la 3 la 15 ani. Deci unde s-ar incadra ca termen de prescriptie? Se considera pedeapsa maxima de 15 ani deci termenul de prescriptie fiind de 10ani?
Va rog daca se poate o explicatie mai detaliata. Multumesc mult!
dap, 10 ani la cec-uri..
Fiului meu cu toate mediile de F.Bine in clasa a III-a, i s-a scazut media la purtare (Bine) pentru ca invatatoarea s-a suparat pe mama cu 2 sapatamani inaintea incheierii semestrului I. Fara nici un avertisment in prealabil.Pana atunci invatatoarea imi spunea "Felicitari doamna aveti un copil exemplar.Nu am ce sa-i reprosez". In ajutor i-a sarit si directoarea.Pentru ca am solicitat directoarei sa aibe rabdare pana in clasa a V-a cand vor fi multi profesori si se va adeveri ca invatatoarea abuzeaza, in clasa a V-a desi nici un profesor nu a avut ceva de reprosat fiului meu, a fabricat minciuni insasi directoarea scazandu-i media la purtare si in clasa a aV-a.A inventat si martori profesori care insa au recunoscut ca directoarea minte.Am apelat la toate forurile superioare dar as, sistemul nostru romanesc pe care il cunoastem cu totii.Nicaieri nu e mai bine decat pe fotoliul din birou.De ce s-ar implica cand oricum si fara sa se implice iau salariu.Doresc modificarea mediilor la purtare scazute abuziv si pedepsirea vinovatilor prin justitie. Ce sanse de castig am?Please!!!
gildaaaa, utilizator
Termenele de prescriptie a executarii pedepsei

Art. 126. Cod penal: - Termenele de prescriptie a executarii pedepsei pentru persoana fizica sunt:
c) 3 ani, in cazul cand pedeapsa este amenda.
Termenele aratate in alin. 1 si 11 se socotesc de la data cand hotararea de condamnare a ramas definitiva, iar cele aratate in alin. 2 curg de la ramanerea definitiva a hotararii sau, dupa caz, de la data cand poate fi pusa in executare, potrivit legii, ordonanta prin care s-a aplicat sanctiunea.