Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Certificat de mostenitor, cum obtin titlu de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Certificat de mostenitor, cum obtin titlu de proprietate ?

Cum as putea sa transform certificatul de mostenitor in titlu de proprietate ? Precizez ca pentru terenul si casa in care locuiesc posed 2 certificate de mostenitor, primul cu 3/8 obtinut in 1990 si al doilea, cu restul de 5/8 (in total un intreg, unic mostenitor) obtinut in 1999 . Casa este construita de strabunicul meu in 1944, fara autorizatie de constructie, nu era obligatorie pe atunci.
Nu prea inteleg ce vreti sa spuneti cu transformarea asta din certificat de mostenitor in titlu de proprietate, insa daca va referiti la forma, sa stiti ca acele certificate pe care le aveti sunt ele insele "titlu de proprietate".
Adica sunt acte care atesta faptul ca dvs aveti un drept de proprietate pe bunurile descrise in certificat. In baza lor NU vi se va elibera alt titlu de proprietate (acel act intitulat "titlu de proprietate" si care este emis de Comisia judeteana de aplicare a legii 18/1991). E ca si cum asi cumpara o suprafata de teren si apoi m-asi duce la comisia sa depun cerere sa-mi faca titlu in baza contractului. E absurd.
Termenul de titlul de proprietate e un termen sui generis. El (termenul de titlu de proprietate) poate fi folosit pentru a face referire la orice act (indiferent de natura lui) din care rezulta un drept de proprietate (in intregime sau pe cote parti) asupra unui/unor bunuri imobile.