Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... cec in alb - garantie
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

cec in alb - garantie

Am un contract comercial pentru care mi-a fost solicitat un cec in alb - garantie ( acum cateva luni). In ultimile 2 luni nu am mai putut sa platesc facturile si creditorul m-a dat in judecata. Dupa ce am fost citat la proces, creditorul a completat cecul in alb pe care i l-am lasat garantie si l-a introdus in banca. Pentru ca nu am avut suma in cont, evident ca au inceput problemele si acum astept politia. Intrebare : avea dreptul creditorul sa completeze cec-ul si sa il bage in banca, daca suma respectiva face obiectul unui litigiu ? Urmeaza sa ne intalnim in instanta si inca nu s-a pronuntat nici o hotarare judecatoreasca referitor la suma care face obiectul procesului. multumesc
In primul rand din cate stiu eu cecul cf legii nu se lasa drept garantie necompletat, in alb, este ilegal. Cel mai bine ar fi sa va adresati unui avocat/jurist specializat pe acest fel de spete, din cate ziceti e deja de competenta lor problema, va sfatuiesc sa nu mai asteptati!