Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... credit ipotecar cu probleme
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

credit ipotecar cu probleme

Buna ziua . Am si eu o problema cu o Notificare primita in urma cu aproape o luna care spune cam asa ,,SC 1 SRL, persoana juridica romana ...cu sediul in ....in calitate de CESIONAR ,in conformitate cu Codul Civil si legea 99/1999 privind unele masuri pentru accelerarea reformei economice Titlul VI)prin prezenta va notificam cu privire la faptul s-a incheiat contractul nr....... , prin care Cedentul a cedat Cesionarului creantele detinute de acesta impotriva dvs.,ivite in baza contractului de credit nr......incheiat de dv.cu Banca B..,impreuna cu orice drepturi ,fructe si beneficii prezente si viitoare atasate acestora Creanta Cedata)...mentionez ca am un credit de nevoi personale cu ipoteca luat in aprilie 2009 de la B....la care am avut o restanta de 2 luni si ceva ( nu stiu exact) datorita faptului ca nu am luat salariul la timp) si pe care am achitat-o. in prezent sunt la zi cu ratele. Contractul de cesiune de Creanta a fost inregistrata in Arhiva Electronica de Garantii Reale Imobiliare sub numarul Z ,respectiv UUUU. Astfel va notificam ca incepand de la data prezentei Notificari urmeaza sa efectuati plata Creantei Cedate in valoare de 38335,62 EUR ,impreuna cu orice alte drepturi ,fructe si beneficii viitoare aferente acesteia in contul SC 1:ro15rncb02........ deschis la B... SC Buc... Fin... Pl SRL confirma prin prezenta Ca SC Su.. SRL , detine puterea si autoritatea de a emite instructiuni scrise catre dvs.care va vor fi opozabile, si nu vor necesita aprobare, confirmare instructiune sau orice alta actiune din partea Cedentului sau a oricarei alte persoane . SC 1.. SRL va notifica ca, in vederea recuperarii Creantei Cedate ,prelucreaza date personale conform Legii 677/2001, fiind inregistrata in Registrul de evidenta a operatorilor de Datele personale sub numarul 11810. Datele personale sunt cele furnizate la data incheierii Contractului de Credit sau orice date obtinute din baze de date publice .De asemenea va informam ca aveti drepturile prevazute de art.12-18 din legea 677/2001drept de acces , interventie etc.)pe care le puteti exercita pe baza de cerere scrisa ,datata si semnata trimisa pe adresa Cesionarului. Intrebarile mele sunt : Ce reprezinta aceasta notificare? La ce sa ma astept in continuare O sa trebuiasca sa achit toti banii odata pe care oricum nu ii am) Ce ar trebui sa fac eu? Mentionez ca am fost sunat de un reprezentant al SC 1.. SA si mi s-a cerut sa semnez un angajament cum ca voi returna suma intr-un an de zile lucru pe care nu-l voi face pentru ca nu pot sa returnez intreaga suma intr-un an de zile). Ei au redactat notificarea pe 19 ian. 2010, iar la mine a ajuns pe data de 26 ian.lL data de 27 ian eu am achitat absolut toata restanta.
Buna ziua! In legatura cu notificarea primita in urma cu ceva timp de la alea firma de recuperare.am fost sunati azi si ni sa spus ca noi avem creditul la ei,ca este exigibil si daca nu il achitam ne executa. ei in luna martie a acestui an ne-au sunat si ne-au spus sa semnam cu ei un act aditional prin care ne luat angajamentul ca platim creditul intr-un de zile.noi nu am semnat acel act de care ziceau ei, dar de atunci nici nu neau mai sunat sa ne spuna ceva de acel act.ne-a mai sunat o doamna din cand in cand , atunci cand mai intarziam cu plata creditului sa ne intrebe cand platim rata.iar astazi ne spun ca trebui sa il achitam. bani ce nu avem bineinteles fiind vorba de 38000 euro. pot sa faca acest lucru, sa ne execute?mentionez ca noi am platit in continuare rata la banca cu dobanda aferenta creditului, inclusiv dobanzile penalizatoare, daca am intarziat cu plata. ne-au mai spus , sa incercam sa mergem la banca sa incercam sa facem o refinantare la credit si sa le achitam banii. ceea ce am si facut, iar cei de la banca au zis ca nu se pune problema de o refinantare, ca nu este posibila aceasta. ce sa facem? suntem disperati. pot sa ne execute daca nu am semnat nimic cu ei?Noi am mai intarziat cu plata din cauza salariilor, pentru ca nu se dau la timp, dar nu am intarziat mai mult de 30 de zile, decat acum in octombrie, avem vreo 34 de zile . in rest nu, si nu am fost anuntati, nimic in scris, decat o doamna a sunat de la ei si ne-a intrebat cand platim, iar noi cand am intrebat cat avem ca sa stim sa mergem sa platim, atunci ne-a spus ca noi de fapt nu am mai avea rate, ca avem creditul exigibil si trebui achitat int-un an.mai multe nu a vrut sa ne spuna si nea dat in numar detel al unui domn sa sunam la damsul, sa ne spuan mai multe, ca el se ocupa de noi, pt ca suntem in zona lui(noi suntem din judetul valcea).Dar pana acum noi am platit la banca,cred ca in contul lor, dar am platit, cu tot cu penalitati, cu tot. acum nu mai stim cata vem cu tot cu dobanda penalizatoare, pentru ca au schimbat si programul la banca si nu mai vedem cat avem, iar domna nu ne-a spus cat. Noi nu am semnat cu ei acel act de care tot ziceau ei, si nici nu ne-au mai zis ceva de atunci de el. iar doamna care a sunat de la ei, nea spus telefonic acest lucru, nu ni sa trimis nimic scris, cum ar fi ca, daca nu platim cand se face un an de cand avem creditul la ei ne executa.si daca intr-adevar vor sa faca acest lucru, cu cat timp inainte ne someaza sa platim altfel fac si neau spus la tel.mentionez ca noi nu am mai primit nimic de la ei, in afara de acea hartie trimisa prin posta si noua si parintilor, ca tata este coplatitor, si ipoteca este pe apartamnetul lor(apartament care este pe numele mamei) si am mai primit in octombrie un plic cu un document in care spuneau ca nu avem asigurare la casa ceea ce nu era adevarat, noi avand asigurarea reinoita in iunie, pe un an de zile. in schimb am telefonat la ei leam spus ca noi avem asigurare facuta, de ce ne trimit astfel de plicuri, iar domnul nea spus sa trimitem la ei copie dupa asigurare, impeuna cu o copie de pe buletine , ceea ce noi nu am facut pt ca ni sa parut suspect acest lucru, avand in vedere ca noi am inchiat asigurarea la banca de la care am luat creditul, iar cei de acolo nici ei nu stiau ca noi trebui sa transmitem la ei acest lucru. Nu mai intelegem absolut nimic.poate puteti sa ne lamuriti dumneavoastra cat de cat. Multumesc mult
Din nefericire nu sunteţi singura în această situaţie.
De a cum încolo vă sfătuiesc să ţineţi legătura cu banca în scris, faceţi o copie de pe tot ce aţi primit, împreună cu o scrisoare către bancă, în care solicitaţi lămuriri.