Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA SCHIMBAREA PERIOADEI FISCALE,ACHIZITIE INTRACOMUNITARA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

SCHIMBAREA PERIOADEI FISCALE,ACHIZITIE INTRACOMUNITARA

Firma platitoare de tva ,declara tva trimestrial .In luna mai 2011 face o achizitie intracomunitara.
Pana pe 07.06.2011 trebuie depusa declaratia 092 privind schimbarea perioadei fiscale incepand cu 01.06.2011.
Pentru lunile aprilie si mai 2011, din ce am citit eu ,integ ca trebuie intocmite deconturi de tva pentru fiecare luna in parte .
Care este termenul de depunere pentru acestea?25.05.2011?

In afara de 092 mai trebuie depus si 010 pentru modificarea vectorului fiscal?

Primele 2 luni ale trimestrului (aprilie si mai in cazul Dvs) sunt considerate o perioada fiscala distincta pentru care aveti obligatia depunerii unui singur decont de TVA pana la data de 25 Iunie 2011. Deci nu depuneti cate un decont pentru fiecare luna.
Da, se depune si 010 pentru modificarea vectorului fiscal.
multumesc frumos