Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... durata unei instiintari prin executor judecatoresc
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

durata unei instiintari prin executor judecatoresc

Cat dureaza trimiterea unei instiintari prin executor judecatoresc in alt oras? Am trimis o chemare la conciliere prin executor pe data de 09.06 unui debitor din alt ora, nu am primit nici pana acum confirmarea ca acel debitor a primit-o, si sunt sub presiunea timpului, data concilierii a fost fixata la 15 zile (29 iunie).

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
Ati apelat la un executor judecatoresc si este foarte bine. Probabil ca in zilele urmatoare veti primi confirmarea. Daca executorul a apelat la serviciile de la Posta Romana, probabil ca intreafa procedura dureaza 8-10 zile.
Trebuie insa sa stiti ca art. 720 ind 1 C. pr. civ. considera convocarea ca fiind legala si daca aceasta a fost facuta prin scrisoare recomandata cu confimare de primire sau prin fax (evident daca debitorul are un fax ).