Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Putin ajutor in privinta cu o perchezitie
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Putin ajutor in privinta cu o perchezitie

Am o nelamurire, in legatura cu o frauda pe care am comis-o :sorry:.Este vorba despre un cont de email (spart), primit una reclamatie,hard drive ridicat cu mandatul de catre cei de la diicot.Intrebarea mea este in felul urmator.Dat fiind faptul ca e prima abatere de genul, fara alte probleme in cazier care sunt probleme cele mai grave pe care le pot intampina dpdv legal :((? De mentionat ca pe harddriveul confiscat se afla si anumite materiale 'piratate' ( pentru uz propriu) si unele programe de scanat vulnerabilitati web.
Astept un raspuns.Va multumesc in avans! o zi buna tuturor
Alin Popescu a scris:

@Codul: va rog sa va limitati interventiile la a discuta SUBIECTUL si nu persoana sau cunostintele celorlalti participanti la discutie. Acest tip de comportment este sanctionat de regulamentul forumului Avocatnet.ro. Va multumesc anticipat.

Domnule Alin Popescu, eu pot limita discutia pe tema acestui subiect, dar ... trebuie sa atrageti atentia in aceeasi masura, si user-ului @Alex_Munteanu, care da tonul unor discutii inutile pe forum, despre un anumit subiect.
Va multumesc,

Cu respect
Codul.
@AlexandruGroza, nu am facut nimic cu programele instalate in sensul de a face anumite programe, sau alte cele , cu scopul de a avea un beneficiu material.Au fost folosite strict personal,fara a vinde ceva.
@Codul, nu cred ca au facut chiar o eroare dat fiind faptul ca a fost ce a fost,dar probabil este vorba despre o persoana mai influenta, pentru ca nu cred ca doar pentru o simpla adresa a oricarui user s-ar fi implicat. Multumesc din nou tuturor pentru sfaturi/opinii, si voi incerca sa imi gasesc un avocat in cazul in care va fi nevoie.
cineva-cineva, utilizator
cineva-cineva a scris:

@AlexandruGroza, nu am facut nimic cu programele instalate in sensul de a face anumite programe, sau alte cele , cu scopul de a avea un beneficiu material.Au fost folosite strict personal,fara a vinde ceva.
@Codul, nu cred ca au facut chiar o eroare dat fiind faptul ca a fost ce a fost,dar probabil este vorba despre o persoana mai influenta, pentru ca nu cred ca doar pentru o simpla adresa a oricarui user s-ar fi implicat. Multumesc din nou tuturor pentru sfaturi/opinii, si voi incerca sa imi gasesc un avocat in cazul in care va fi nevoie.

art. 139 cu 9 din legea 8/1996 care spune cam asa:
Constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoare de la 1 la 4 ani sau cu amenda reproducerea neautorizata pe sisteme de calcul a programelor pentru calculator in oricare dintre urmatoarele modalitati: instalare, stocare, rulare sau executare, afisare ori transmitere in retea interna.

Pe intelesul tuturor.....Windows Vista de la tine din calculator(e doar un exemplu) l-ai instalat, il ai stocat, ruleaza la fiecare deschidere a computerului.
Nu am sustinut ca ai fi facut bani cu softuri piratate, am dat doar un caz pe care il stiu eu, dar sunt convins ca exista mai multe cazuri, ce-i drept sunt vizate mai mult firmele, dar si persoanele fizice trebuie sa fie cu bagare de seama si sa constientizeze ca este ilegal ceea ce ei au in calculator fara sa aiba o licenta.
Este gresita conceptia ca vezi doamne ...daca doar l-am instalat sa-l folosesc pentru placerea mea personala, fara sa am profit sau sa-l dau si la altii...sunt "protejat". Tocmai de aceea avem o lege, ea pune la adapost acei programatori care au muncit sa creeze programele pe care noi toti le folosim sau jocuri si altele pe care multi romani si nu numai le pirateaza. Este un furt intelectual daca vrei.
Iar daca nu ma crezi pe mine personal, da un telefon la Microsoft spre exemplu, vezi ce-ti vor spune, ori la BSA , care activeaza si in Romania, sau citeste putin EULA fiecarui soft avut in calculatorul tau.
Iti doresc numai bine si sper sa primesti doar o amenda , dar eu in posturile mele din acest topic sa-ti arat realitatea, tu acum ia ce vrei de aici sau ce te intereseaza.
alexandrugroza, utilizator
alexandrugroza a scris:

art. 139 cu 9 din legea 8/1996 care spune cam asa:
Constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoare de la 1 la 4 ani sau cu amenda reproducerea neautorizata pe sisteme de calcul a programelor pentru calculator in oricare dintre urmatoarele modalitati: instalare, stocare, rulare sau executare, afisare ori transmitere in retea interna.

Pe intelesul tuturor.....Windows Vista de la tine din calculator(e doar un exemplu) l-ai instalat, il ai stocat, ruleaza la fiecare deschidere a computerului.
Nu am sustinut ca ai fi facut bani cu softuri piratate, am dat doar un caz pe care il stiu eu, dar sunt convins ca exista mai multe cazuri, ce-i drept sunt vizate mai mult firmele, dar si persoanele fizice trebuie sa fie cu bagare de seama si sa constientizeze ca este ilegal ceea ce ei au in calculator fara sa aiba o licenta.
Este gresita conceptia ca vezi doamne ...daca doar l-am instalat sa-l folosesc pentru placerea mea personala, fara sa am profit sau sa-l dau si la altii...sunt "protejat". Tocmai de aceea avem o lege, ea pune la adapost acei programatori care au muncit sa creeze programele pe care noi toti le folosim sau jocuri si altele pe care multi romani si nu numai le pirateaza. Este un furt intelectual daca vrei.
Iar daca nu ma crezi pe mine personal, da un telefon la Microsoft spre exemplu, vezi ce-ti vor spune, ori la BSA , care activeaza si in Romania, sau citeste putin EULA fiecarui soft avut in calculatorul tau.
Iti doresc numai bine si sper sa primesti doar o amenda , dar eu in posturile mele din acest topic sa-ti arat realitatea, tu acum ia ce vrei de aici sau ce te intereseaza.

Da, asta o fi legea, am inteles nu mai comentez aiurea. Dar asa pot sa ma duc si eu sa fac plangere la politie pentru toate persoanele pe care le cunosc ca folosesc software fara licenta cumparata, chiar si unele firme, ar avea toti probleme ? Acum sincer nu cred ca mai mult de 10-20% dintre romani isi permit sa aibe toate programele din calculatorul personal cumparate.
Nu va opreste nimeni sa denuntati, ba chiar se incurajeaza combaterea pirateriei, iar probleme vor avea toti cei care detin ilegal softuri,
Si eu cred la fel in privinta procentajului celor care detin licente, dar faptul ca nu ai bani sa le cumperi...nu este justificare pentru faptul ca le detii.Nu este obligatoriu sa iti umplii computerul de programe sofisticate, dar personal consider ca daca ai avut 15 mil. sau mai mult, pentru a cumpara un calculator...ai si cateva milioane in plus pt o licenta de windows...sa se vada macar buna intentie.Nu ai bani...treci pe Linux...care e gratis...alternative sunt...dar oare nu este mai comod sa le iei gata pregatite de la rude, prieteni, internet?