Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... model de decizie de radiere a unei sanctiuni ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

model de decizie de radiere a unei sanctiuni disciplinare ?

1.Va rog frumos daca are cineva un model de decizie privind radierea unei sanctiuni disciplinare ?
In afara de decizia de radiere mai trebuie intocmite si alte acte ?
2. Model de registru evidenta interna CIM

Multumesc mult !
In aplicatia www.revisal.ro
1. Potrivit dispozitiilor art. 248 alin. (3) din Codul muncii , republicat, sanctiunea disciplinara se radiaza de drept in termen de 12 luni de la aplicare, daca salariatului nu i se aplica o noua sanctiune disciplinara in acest termen. Gasiti un model aici:
[ link extern ]
[ link extern ] /
2. Hotararea nr. 247 din 4 martie 2003 (actualizata) privind intocmirea si completarea registrului general de evidenta a salariatilor
[ link extern ]
Specificatiile tehnice ale registrului general de evidenta a salariatilor conform Hotararii de Guvern nr. 500/2011:
[ link extern ] /
L.C.
Hotararea nr. 247 din 4 martie 2003 privind intocmirea si completarea registrului general de evidenta a salariatilor a fost abrogata de HG nr.161/2006 care la randul ei a fost abrogata de HG nr.500/2011.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Multumesc, am banuit... Pentru ca utilizatorul a mentionat "registru evidenta interna", m-am gandit ca-i poate fi util (pentru evidenta interna) cel prezentat in Legea 247/2003.
Sper ca utilizatorul a inteles, prin urmare, sa utilizeze specificatiile tehnice ale registrului general de evidenta a salariatilor conform Hotararii de Guvern nr. 500/2011.
L.C