Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Registrul salariatilor
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Registrul salariatilor

Va rog sa-mi spuneti daca pe langa de registrul electronic de evidenta a salariatilor mai trebuie tinut un registru de evidenta a salariatilor in format scris la sediul societatii.
Nu mai trebuie tinut un registru de evidenta a salariatilor in format scris la sediul societatii.
va multumesc,
Un control de la finante cu tematica salarii si salariati spuna ca legea nr.53/24.01.2003 reglementeaza acest lucru si ca avem obligativitatea de a-l avea.
Nu stiu ce sa le raspund in acest caz.
Aratati - le HG nr. 500/2011 , in vigoare de 01.08.2011.
va multumesc mult
Evolutia legislativa:
1. H.G. nr.247/2003 privind întocmirea şi completarea registrului general de evidenţă a salariaţilor prevedea :
Art. 3.
În termen de 10 zile lucrătoare de la data începerii activităţii, angajatorul are obligaţia de a înregistra registrul la inspectoratul de muncă în a cărui rază teritorială îşi are sediul sau domiciliul, după caz.
Art. 4.

(1) Registrul se întocmeşte în regim tipizat, conform modelului prevăzut în anexa nr. 1, şi devine document oficial de la data înregistrării.

2. HG nr.161 din 3 februarie 2006 privind întocmirea şi completarea registrului general de evidenţă a salariaţilor abroga la 01.09.2006 HG 247/2003 , sens in care noul act normativ prevedea :
art. 3
(1) Registrul se intocmeste in forma electronica.

3. La 01.08.2011 , HG 161/2006 este abrogata de HG 500/2011 care prevede:
Art. 3
(1) Registrul se intocmeste in forma electronica.