Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii contributia la sanatate, administrator fara salar?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

contributia la sanatate, administrator fara salar?

Va rog sa-mi spuneti daca eu, ca administrator fara salar al propriei firme, in acelasi timp si beneficiar al unei pensii de limita de varsta, trebuie sa platesc contributia de sanatate. Din pensie mi se retine deja contributia la fondul de sanatate.

Multumesc
Contributia de sanatate se plateste pentru toate veniturile care se impoziteaza.
Daca exista mai multe surse de venit care se impoziteaza, atunci contributia de sanatate se plateste separat pentru fiecare venit.
Si totusi nu am inteles ca, daca eu nu am un venit din functia de administrator, trebuie sa platesc sau nu? La prima vedere se subintelege ca nu trebuie sa platesc CAS. Am inteles bine?
Administratorii asociati care au calitatea de pensionari nu sunt obligati la plata CAS.
Postez la documente utile (dreapta jos)

Datorati CAS la dividende numai in cazul in care ridicati dividende si

numai daca nu realizeaza venituri de natura celor enumerate de lege, si anume:

- venituri din salarii sau asimilate salariilor, precum si orice alte venituri realizate din desfasurarea unei activitati dependente (art. 257 alin. 2 lit. a din lege); -venituri impozabile din activitati independente care se supun impozitului pe venit (art. 257 alin. 2 lit. b din lege);
- venituri din agricultura supuse impozitului pe venit si veniturilor din silvicultura (art. 257 alin. 2 lit. c din lege);
- venituri de natura indemnizatiilor de somaj (art. 257 alin. 2 lit. d din lege);
- venituri din pensii peste limita de 740 lei (art. 257 alin. 22 din lege);
- venituri din pensii mai mici de 740 lei (art. 213 alin. 2 lit. h din lege).

Aceasta obligatie, este a persoanei fizice beneficiare a dividendelor si nu a platitorului de venit

:luck:
Herra_, utilizator
Va multumesc pentru raspuns.