Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... instruire lucratori
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

instruire lucratori

buna seara.
in cazul unei societati care nu are organizta activitatea ssm si nu are fise individuale pentru angajati desi acestia sunt angajati de mai mult timp, in ce conditii s-ar putea face fise individuale noi (instructj introductiv, etc.)
se poate printr-o dispozitie a angajatorului efectuarea unor noi instruiri la aceasta data si consemnarea acestora acum in fise de instruire noi?
cine poate face acest instructaj?
La organizarea SSM a unei unitati nu este suficient sa existe niste fise de instructaj/
Pana la ele , sunt alte documente obligatorii.
Conform L319/2006 si a Hg1425/2006 cu mod. si ad. ulterioare, organizarea ssm se poate face :
1. Prin asumarea raspunderii a angajatorului dupa efectuarea unui curs de 40 ore ( anexa 5)
2. Prin angajarea cu cim de 8 ore, a unui angajat cu curs de 80 ore, care prin decizie sa fie numit lucrator desemnat
3.Prin angajarea unui serv exter.
Se intocmesc documentele obligatorii : evaluarea de riscuri, IPSSM, plan de prev. si protec., normative de EIP, EIL, si mat teh. igienice.
Pe baza acestor doc. se stabileste tematica de instruire pentru fiecare meserie/loc de munca.
Data la care se face instr. introd. general este data deciziilor de numire a resp. ssm ( sau ma rog, imediat ce documentatia a fost intocmita) nu e data angajarii anterioare inceperii org. ssm. Nimeni nu semneaza ceva care nu a facut, deoarece nu era angajat.
Instr. la LM ziua urmatoare.
La o luna se face primul instr. periodic, apoi la termenul stabilit de angajator prin decizie ( lunar, trimestrial, etc)
multumesc.
atunci dupa incheierea unui contract cu serv extern se poate dispune efectuarea unei instruiri introductiv generale de catre acesta si inceperea unor fise noi?
chiar daca:
ART. 83
Instruirea introductiv-generală se face:
a) la angajarea lucrătorilor definiţi conform art. 5 lit. a) din lege;
b) lucrătorilor detaşaţi de la o întreprindere şi/sau unitate la alta;
c) lucrătorilor delegaţi de la o întreprindere şi/sau unitate la alta;
d) lucrătorului pus la dispoziţie de către un agent de muncă temporar.
iar lucratorii sunt angajati din urma cu mai multi ani?
Angajatorul poate sa dea o decizie, sa zicem pentru refacerea instruirii introductiv generale si la locul de munca pt ca acestea, a constatat el, sunt necorespunzatoare. Numai ca timp de 6 luni din acel moment in eventualitatea unui control e pasibil de amenda. Daca trec cele 6 luni sanctiunea nu mai poate fi aplicata.
Eu consider ca nu-mi pot desfasura activitatea pe baza unor documente ssm, care nu sunt elaborate de mine, pe care le semnez si raspund de conformitatea lor in fata unui control.

Instr. Introduc.-generala trebuie sa cuprinda conform HG1425/2006 cu mod. si ad. ulterioare
ART. 88
(1) În cadrul instruirii introductiv-generale se vor expune, în principal, următoarele probleme:
a) legislaţia de securitate şi sănătate în muncă;
b) consecinţele posibile ale necunoaşterii şi nerespectării legislaţiei de securitate şi sănătate în muncă;
c) riscurile de accidentare şi îmbolnăvire profesională specifice unităţii;
d) măsuri la nivelul întreprinderii şi/sau unităţii privind acordarea primului ajutor, stingerea incendiilor şi evacuarea lucrătorilor.
(2) Conţinutul instruirii introductiv-generale trebuie să fie în conformitate cu tematica aprobată de către angajator.

De la ultimul dosar de IIG, intocmit s-au schimbat : legislatie, riscuri ale unitatii, mas. MPA si PSI
Ce sa mai zic de celelalte documente- evaluare risc, IPSSM, plan de prev si protectie.
Lucru amestecat, nu miroase intodeauna bine !:giggle:
ar fi mai indicat atunci sa se dispuna o instruire suplimentara si consemnarea acesteia in fisele noi la aceasta rubrica si cu trimitere la aceasta notata pe prima pagina a fisei de instruire individuala?