Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu medical - vizita la domiciliu
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu medical - vizita la domiciliu

Buna ziua,
In ce conditii se aplica (mai este de actualitate ) OUG nr 36/2010 care da dreptul angajatorilor sa verifice la domiciliu un angajat aflat in C Medical? M-ar interesa in special care sunt membrii care alcatuiesc comisia de verificare si orarul in care aceasta poate face vizita. Stiu ca la un moment dat aceasta OUG a fost contestata (cum ca ar atinge dreptul la integritatea psihica a persoanei respective) insa nu cunosc rezultatele finale.
Multumesc!
cristina_maracineanu22, utilizator
Da,controlul este de actualitate.In acest sens sunt in vigoare prevederile art 51
din OUG158/2005:

al(3^1)Verificarea prezenţei asiguraţilor aflaţi în incapacitate temporară de muncă la
adresa de domiciliu sau la reşedinţa indicată se efectuează de către plătitorii de indemnizaţii
,însoţiţi, dacă este cazul, de un reprezentant al poliţiei, avându-se în vedere programul individual de recuperare recomandat de către medicul specialist. Verificarea prezenţei asiguraţilor nu va afecta drepturile şi libertăţile cetăţeneşti garantate de Constituţia
României, republicată.
(3^2) Pentru persoanele aflate în incapacitate temporară de muncă ce refuză verificarea
prezenţei în condiţiile alin. (3^1), plata indemnizaţiilor încetează de la data la care s-a
constatat acest fapt, în condiţiile prevăzute în normele metodologice de aplicare a prezentei
ordonanţe de urgenţă.
(3^3) Nerespectarea prevederilor art. 3^1 lit. c) atrage neplata indemnizaţiei de asigurări
sociale de sănătate începând cu data de la care s-a constatat aceasta.

Orarul de verificare este stabilit prin continutul art. 81(7)din Norme60/32/2006:
(7) Verificarea prezenţei asiguraţilor aflaţi în incapacitate temporară de muncă la adresa de domiciliu sau la reşedinţa indicată se poate efectua numai în intervalul orar 8,00 - 11,00, 12:00 - 17:00, 18:00 - 20:00, prilej cu care se va încheia un proces-verbal semnat de membrii comisiei şi de asigurat, conform modelului prevăzut în anexa nr. 5.