Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... renuntarea la uzufruct
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

renuntarea la uzufruct

Am un contract de intretinere a unei matusi cu dreptul de proprietate nuda ?? asupra imobilului dupa decesul dansei. Matusa vrea sa se mute in casa noastra de la tara si sa renunte la uzufruct prin notariat.
Prin aceasta renuntare eu devin proprietar cu drepturi depline asupra casei? Mai poate vreun mostenitor sa atace in justitie pentru a cere parte?
Va multumesc!
Pentru prima întrebare, răspunsul este da, mătuşa poate să renunţe la dreptul de uzufruct.
Referitor la posibilitatea atacării actului încheiat între dvs. şi mătuşa, nu este exclusă posibilitatea ca vreun potenţial succesibil , după deschiderea succesiunii, să încerce aşa aşa ceva, însă nici nu putem şti cu ce şanse de reuşită .
Multumesc! Eu as dori sa construiesc o casa in locul casei f vechi a matusii. Pot risca sa pierd casa dupa decesul dansei chiar daca a renuntat la uzufruct sau eu raman proprietar cu drepturi depline?