Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... angajare persoana cu handicap accentuat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

angajare persoana cu handicap accentuat

Buna ziua !
Detin un pfa si doresc sa angajez cu contract de munca o persoana cu handicap accentuat cu drept de munca. in ce conditii pot face asta? persoana cu handicap este scutita de taxe in acest caz? dar eu ca pfa ce obligatii de plata am pentru aceasta persoana? va multumesc!
Gasitit aici raspunsul: www.avocatnet.ro/content/for...
Potrivit art.55 alin.4 lit.k1C.fisc., veniturile din salarii realizate de către persoanele fizice cu handicap grav sau accentuat sunt neimpozabile.
Cornel Vasile, Consilier juridic