Forum Discuţii juridice Executare silită poprire pe salariu
Discuție deschisă în Executare silită

poprire pe salariu

buna ziua, am primit de la un executor judecatoresc o adresa sa-i fac poprire pe salariul unei angajate.I-am facut adresa ca o sa-i fac poprirea si ii voi vira banii in contul lui.Daca contractul salariatei inceteaza ce se intampla?Sunt obligata eu ca persoana juridica privata sa fac aceste popriri conform legii?ce se intampla daca nu vreau sa le fac popririle?

va multumesc mult!
Daca inceteaza contractul, sunteti obligata sa anuntati executorul.
Daca nu infiintati poprirea, nu este o mare problema, se va valida poprirea impotriva firmei si va plati firma in locul angajatului.
depinde de cazul in speta.consultati un avocat. in principiu, daca nu faceti proprirea, se poate cere validare propririi si veti suporta si cheltuielile de judecata.