Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concedii odihna - prescriere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concedii odihna - prescriere

se prescrie termenul concediilor de odihna? daca eu nu l-am efectuat sa zicem in 2009, acesta s-a prescris? Mentionez ca lucrez la acelasi angajator
Nu se prescrie. Solicitati CO. Angajatorul este obligat sa vi-l acorde.
Conf art 144 CM
(1) Dreptul la concediu de odihnă anual plătit este garantat tuturor salariaţilor.
(2) Dreptul la concediu de odihnă anual nu poate forma obiectul vreunei cesiuni, renunţări sau limitări.
Se prescrie dreptul la actiune in cazul in care solicitati plata CO neefectuat la incetarea c.i.m.