avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 292 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concedii odihna - prescriere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concedii odihna - prescriere

se prescrie termenul concediilor de odihna? daca eu nu l-am efectuat sa zicem in 2009, acesta s-a prescris? Mentionez ca lucrez la acelasi angajator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 11:45, 17 Iulie 2013
Nu se prescrie. Solicitati CO. Angajatorul este obligat sa vi-l acorde.
Conf art 144 CM
(1) Dreptul la concediu de odihnă anual plătit este garantat tuturor salariaţilor.
(2) Dreptul la concediu de odihnă anual nu poate forma obiectul vreunei cesiuni, renunţări sau limitări.
Se prescrie dreptul la actiune in cazul in care solicitati plata CO neefectuat la incetarea c.i.m.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu neefectuat nic131 nic131 Buna ziua! As dori sa stiu daca un rest de concediu din 2015, poate fi bagat la plata la incetarea cim, in anul 2018, si dupa cat timp se prescrie concediul de ... (vezi toată discuția)
Depasire termen concediu restant katushka katushka Daca au trecut cele 18 luni precizate in Codul Muncii, zilele de concediu ramase restante se mai pot solicita catre angajator ? (vezi toată discuția)
Concediu AndreJulianne AndreJulianne Buna seara! Daca la implinirea unui an de munca nu mi-am luat concediu, il pierd? (vezi toată discuția)