Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Taxa pentru investire cu
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Taxa pentru investire cu

Cit este taxa pentru ca pe o Hotarire sau Sentinta sa se scrie Devinitiv ? multumesc
OUG nr. 80/2013 privind taxele judiciare de timbru, publicată în Monitorul Oficial nr. 392 din 29 iunie 2013
Art. 9 Următoarele cereri formulate în cursul procesului sau în legătură cu un proces se taxează astfel:
......
j)cereri pentru legalizarea de copii de pe înscrisurile aflate la dosar, pentru fiecare exemplar de copie – 1 leu/pagină;
.......

l)cereri pentru eliberarea de către instanţele judecătoreşti de copii de pe hotărârile judecătoreşti, cu menţiunea că sunt definitive, se taxează cu 5 lei pentru fiecare exemplar de copie.
....
freeelis a scris:

OUG nr. 80/2013 privind taxele judiciare de timbru, publicată în Monitorul Oficial nr. 392 din 29 iunie 2013
Art. 9 Următoarele cereri formulate în cursul procesului sau în legătură cu un proces se taxează astfel:
......
j)cereri pentru legalizarea de copii de pe înscrisurile aflate la dosar, pentru fiecare exemplar de copie – 1 leu/pagină;
.......

l)cereri pentru eliberarea de către instanţele judecătoreşti de copii de pe hotărârile judecătoreşti, cu menţiunea că sunt definitive, se taxează cu 5 lei pentru fiecare exemplar de copie.
....

Va rog sa- mi spuneti cum sa procedez pt. a obtine o Hotarire cu mentiunea definitiva de la o Judecatorie din provincie .Trimit eu o cerere ,hotarirea +taxa de 5 lei si un plic timbrat cu adresa mea pt.a mi se intoarce prin posta sau numai cererea cu taxa de 5 lei si plicul ? Va multumesc