avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 256 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Taxa pentru investire cu
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Taxa pentru investire cu

Cit este taxa pentru ca pe o Hotarire sau Sentinta sa se scrie Devinitiv ? multumesc
Cel mai recent răspuns: geavela , utilizator 12:35, 5 Ianuarie 2014
OUG nr. 80/2013 privind taxele judiciare de timbru, publicată în Monitorul Oficial nr. 392 din 29 iunie 2013
Art. 9 Următoarele cereri formulate în cursul procesului sau în legătură cu un proces se taxează astfel:
......
j)cereri pentru legalizarea de copii de pe înscrisurile aflate la dosar, pentru fiecare exemplar de copie – 1 leu/pagină;
.......

l)cereri pentru eliberarea de către instanţele judecătoreşti de copii de pe hotărârile judecătoreşti, cu menţiunea că sunt definitive, se taxează cu 5 lei pentru fiecare exemplar de copie.
....
freeelis a scris:

OUG nr. 80/2013 privind taxele judiciare de timbru, publicată în Monitorul Oficial nr. 392 din 29 iunie 2013
Art. 9 Următoarele cereri formulate în cursul procesului sau în legătură cu un proces se taxează astfel:
......
j)cereri pentru legalizarea de copii de pe înscrisurile aflate la dosar, pentru fiecare exemplar de copie – 1 leu/pagină;
.......

l)cereri pentru eliberarea de către instanţele judecătoreşti de copii de pe hotărârile judecătoreşti, cu menţiunea că sunt definitive, se taxează cu 5 lei pentru fiecare exemplar de copie.
....


Va rog sa- mi spuneti cum sa procedez pt. a obtine o Hotarire cu mentiunea definitiva de la o Judecatorie din provincie .Trimit eu o cerere ,hotarirea +taxa de 5 lei si un plic timbrat cu adresa mea pt.a mi se intoarce prin posta sau numai cererea cu taxa de 5 lei si plicul ? Va multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Taxa si timbru judiciare pentru cerere expediere la domiciliu decizie tribunal, ca, iccjr svneagu svneagu Buna ziua, am o problema - cu toate ca pana azi am primit acasa decizii ale tribunalelor, curtilor de apel si ICCJR (ultima din 15.07.2013 precizeaza ca in ... (vezi toată discuția)
Copii de pe inscrisurile aflate la dosar rrocambole rrocambole Deoarece 2 solutii pronuntate in recurs nu mi-a fost comunicate, m-am adresat instantei printr-un email cu rugamintea ca in baza art.9 lit. i din OUG 80/2013 ... (vezi toată discuția)
Investire sentinta MihaDrag MihaDrag buna seara .Am si eu o intrebare legata de sentinta data de tribunal care trebuie investita daca ma exprim corect in definitiva si irevocabila .Suntem o ... (vezi toată discuția)