Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Refuzul semnarii anexei la fisa postului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Refuzul semnarii anexei la fisa postului

prin anexa la fisa postului se modifica denumirea functiei.
noua denumire a functiei avea o alta fisa a postului in care se includeau si alte atributii, in conditiile in care sarcinile actuale erau destul de consistente.
am rugat sa se faca o analiza a timpilor ce pot fi alocati si a suprasolicitarii datorate multiplelor intreruperi generate de cerintele celorlalti colegi.
analiza nu s-a facut , am primit decizie de concediere in baza desfiintarii functiei actuale detinute.
mentionez ca am fost somata de seful meu direct sa semnez decizia de concediere desi pe site-ul intern al companiei s-a anuntat un post vacant la care am anuntat ca vreau sa candidez, pt care am trimis si cv si scrisoare de intentie.
experienta mea de 9 ani in companie, cunoasterea procedurilor de lucru si aplicatiilor interne nu a contat, nu am fost chemata la nici un interviu.
am vreo sansa in instanta?
Care este obiectul actiunii in instanta? Contestarea deciziei de concediere sau ca nu ati fost invitata la interviul de angajare/
Contestarea deciziei de concediere.
Contestarea deciziei de concediere se poate face :
- pentru neindeplinirea conditiilor de forma

- pentru neindeplinirea conditiilor de fond. Condiţiile impuse de art. 65 din Codul muncii sunt desfiinţarea locului de muncă şi existenţa unei cauze efective, reale şi serioase.