Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Intrebare - dezbatere succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Intrebare - dezbatere succesiune

Bunaziua as dori sa intreb urmatorul lucru tatal meu vrea sa sa-l dea in judecata pe nepotul lui pentru ca ia vindut casa bunici mele cat traia si nu sa ocupat de ea, si fara sa aiba vreun testament doar o procura atit tatal vrea sa deschida succsiunea ,intrebarea mea ar fi pot deschide proces prima data penal si apoi civil pentru succesiune mulltumesc
Păi, dacă avea procură de vînzare, iar vînzarea s-a făcut în timpul vieţii bunicii, unde e fapta penală?

În ceea ce priveşte succesiunea, poate cere dezbaterea ei. Atîta doar că imobilul vîndut în temeiul procurii nu mai poate intra în masa succesorală. Ar putea intra preţul, dacă nu cumva a intervenit prescripţia extinctivă sau dacă mandatarul are dovada predării preţului în mîna mandantului.
problema este ca nu a avut procura de vinzare a imobilului ci sa o intretina pe bunica , iar ea nu era in capacitate mintala sa semneze vreun act , a tinuto in spital mai mult decit norma legala de 52 de zile , pina a decedat si intre timp ea vindut si casa , inaturindu-l pe tatal meu de la toate drepturile multumesc as dori sa stiu cum pot actiona ti mai bine
Cel mai bine puteţi acţiona angajînd un avocat.