Forum Discuţii juridice Medierea - domeniu de aplicare şi ... Semnatura sau nu - pe PV /Mediere ?
Discuție deschisă în Medierea - domeniu de aplicare şi aspecte juridice

Semnatura sau nu - pe PV /Mediere ?

Anagajatorul si angajatul - au participat la o mediere, intr-un litigiu de munca.
Partile nu au ajuns la o intelegere, refuzand din start medierea.
Salariatul a refuzat intrarea in mediere, pt. ca a refuzat sa plateasca 1/2 din onorariu /mediator.
Mediatorul a scris acest lucru in Pv de mediere.

De aceea, angajatul a refuzat si nu a semnat Pv-ul de mediere.

Ce consecinte poate avea acest fapt ?
Semnatura angajatului este obligatorie pe acel PV ?
Ce va zice instanta de lipsa semnaturii angajatului ?
~ Conținut șters la cerere ~
Daca onorariul de 100 de lei a fost platit conform contractului de premediere incheiat intre angajator si mediator este corect sa fie achitat de catre angajator.In mod normal in contractul de premediere se stipuleaza cine achita onorariul. In baza caruia dintre cele 2 contracte mentionate de dvs a fost achitat onorariul de 100 de lei?
Plata de 1 mil. lei s-a facut pt. fiecare din contractele de premediere.

Intrebarea este urmatoarea:
- daca angajatorul a fost obligat sa incheie un asemenea Contract de premediere,
de ce sa plateasca numai el ?
- si atunci, daca stau lucrurile asa, de ce se mai spune ca Medierea este gratuita ?

Si curios este urmatorul fapt:
- in Contractul de premediere se spune ca: angajatorul va achita mediatorului un onorariu de pregatire a medierii in cuantum de 1 mil. lei si ca acest onorariu nu se va restitui daca tertul /angajatul refuza sa dea curs invitatiei.

Or, angajatul a venit la mediator, ambele parti s-au intalnit, dar nu s-a intrat in mediere, angajatul refuzand medierea.

In final, nu rezulta ca:
- mediatorul trebuie sa dea banii inapoi angajatorului pt. ca angajatul s-a prezentat, nu a refuzat invitatia, si mai mult decat atat nu s-a facut medierea ?
Deci, angajatorul este cel care deschide actiunea in instanta? In acest caz are obligatia de a parcurge procedura obligatorie de informare privind medierea (care este gratuita in cazul in care reclamantul si reclamatul se prezinta impreuna la mediator, fara ca mediatorul sa efectueze formalitati de invitare a reclamatului).
Medierea nu este gratuita.
Cred ca cel mai bine ar ca dvs. sa cereti lamuriri mediatorului la care ati fost sau o parere unui alt mediator caruia sa-i aratati toate documentele la care faceti referire.
oanaportar a scris:

Plata de 1 mil. lei s-a facut pt. fiecare din contractele de premediere.

Intrebarea este urmatoarea:
- daca angajatorul a fost obligat sa incheie un asemenea Contract de premediere,
de ce sa plateasca numai el ?
- si atunci, daca stau lucrurile asa, de ce se mai spune ca Medierea este gratuita ?

Si curios este urmatorul fapt:
- in Contractul de premediere se spune ca: angajatorul va achita mediatorului un onorariu de pregatire a medierii in cuantum de 1 mil. lei si ca acest onorariu nu se va restitui daca tertul /angajatul refuza sa dea curs invitatiei.

Or, angajatul a venit la mediator, ambele parti s-au intalnit, dar nu s-a intrat in mediere, angajatul refuzand medierea.

In final, nu rezulta ca:
- mediatorul trebuie sa dea banii inapoi angajatorului pt. ca angajatul s-a prezentat, nu a refuzat invitatia, si mai mult decat atat nu s-a facut medierea ?

Stimata doamna,

Sedinta de informare privind medierea si eliberarea PV este gratuita. In rest serviciile oferite de mediator (corespondenta cu cealalata parte, posta, timp alocat etc) trebuie achitate. Cum doriti sa plateasca angajatul premedierea daca nu este de acord cu medierea? Si mai ales care ar fi logica pentru care mediatorul sa va returneze sumele pentru servicii care au fost deja prestate si platite? Doar pentru ca angajatul nu a acceptat medierea? Nu credeti ca mediatorul are niste cheltuieli care trebuie acoperite din ceva (chirie, telefon, posta, lumina, internet, abonament telefon, etc)?

Interventie moderator:editat in respectarea art 2.2 din Regulamentul de forum. Multumesc pentru intelegere.
Ceausescu Liliana - Birou de Mediator, Mediator