Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Varsta pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Varsta pensionare

Sunt nascuta in data de23 03 1957 si lucrez din 15 08 1978 pana in prezent .Am lucrat12 ani si6luni la laborator microbiologie [grupa adoua de munca cu o participare de 70% si un an si 9 luni in conditii deosebite cu o participare de 100% Va rog sa-mi spuneti cind as putea iesi la pensie . Va multumesc anticipat
Nu se stie, cat timp este Ponta la guvernare aveti toate sansele sa va treziti dimineata si sa aflati ca puteti iesi la pensie numai dupa 89 de ani.
Limita de varsta la 58 de ani si 8 luni.
Pensie anticipata sau anticipata partiala la 55 de ani si 8 luni.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 38 de ani si 8 luni,fara stagiul asimilat(cursuri universitare de zi,pensie de invaliditate).
La acest moment aveti 35 de ani si 8 luni + 2 ani si 6 luni(stagiu aferent)=38 de ani si 2 luni.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 30 de ani si 8 luni,fara stagiul asimilat.
Daca nu indepliniti conditia de stagiu de 38 ani si 8 luni,fara stagiul asimilat,penalizarea la momentul 23/03/2014 este de 15,75%.