avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 228 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie intretinere minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie intretinere minor

buna ziua,
am o hotarare de divort, definitiva, conform caruia mi s-a stabilit plata pensiei de intretinere pentru copil, pana la implinirea varstei de 18 ani...copilul face 18 ani la sfarsitul lunii acesteia, dar este inca la scoala, in clasa a XII a...de la serviciu m-au anuntat ca nu imi mai opresc banii de pensie pe statul de plata, conform hot. jud....ce se intampla in aceasta situatie si care este cadrul legal ?...stiam ca pensia catre minor se plateste inclusiv si daca acesta urmeaza cursurile invatamantului superior.
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA" , Avocat 11:51, 13 Octombrie 2014
Potrivit sentintei civile, pensia de intretinere a fost stabilita pana la implinirea varstei de 18 ani.

Asadar, obligatia legala de intretinere subzista pana la implinirea varstei de 18 ani a copilului dumneavoastra.

Ulterior, acesta se poate adresa instantei de judecata, in vederea incuviintarii dreptului la pensie de intretinere.


Calitate procesuala activa are majorul .( altminteri actiunea este respinsa pentru lipsa calitatii procesuale active).


Acesta are deplina capacitate procesuala.( actiunea promovata de orice alta ruda interesata va fi respinsa )

Pensia de intretinere este platita cu titlu de exceptie majorului, pana cand acesta implineste varsta de 26 de ani.


De asemenea, este necesar ca starea de nevoie sa se mentina, pana la 26 de ani.

Ratiunea acordarii pensiei de intretinere majorului este data de lipsa realizarii unor venituri salariale , pe parcursul studiilor, fiind desavarsita , astfel, pregatirea profesionala.

Pensia de intretinere poate fi platita in mod benevol, anticipat, platindu-se o suma de bani globala.


Nu este obligatorie sentinta judecatoreasca pentru ca dumneavoastra sa va indepliniti obligatiile ce va incumba.


Succes.




~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie alimentara si dupa majoratul copilului cat timp acesta este inca la scoala YES YES Fica mea mai mare a implinit in iunie 18 ani si mai are de studiat inca 3 ani la liceu si probabil daca va dori,mai departe la colegiu sau universitate 3 sau 4 ... (vezi toată discuția)
Copil in liceu, implinit 18 ani refuz plata alocatie din p.firmei ContSters56278 ContSters56278 O ruda se gaseste in urm.situatie:copilul care a implinit 18 ani dar este inca in liceu nu mai primeste de la societatea unde lucreaza parintele alocatia ... (vezi toată discuția)
Pensia alimentara dupa 18 ani se plateste catre mama sau copil? geologicon geologicon Conform unei hotarari judecatoresti pensia alimentara se plateste intr-un cont. Pana la 18 ani contul este aferent mamei copilului. Dupa 18 ani se poate plati ... (vezi toată discuția)