Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie intretinere minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie intretinere minor

buna ziua,
am o hotarare de divort, definitiva, conform caruia mi s-a stabilit plata pensiei de intretinere pentru copil, pana la implinirea varstei de 18 ani...copilul face 18 ani la sfarsitul lunii acesteia, dar este inca la scoala, in clasa a XII a...de la serviciu m-au anuntat ca nu imi mai opresc banii de pensie pe statul de plata, conform hot. jud....ce se intampla in aceasta situatie si care este cadrul legal ?...stiam ca pensia catre minor se plateste inclusiv si daca acesta urmeaza cursurile invatamantului superior.
Va multumesc.
Potrivit sentintei civile, pensia de intretinere a fost stabilita pana la implinirea varstei de 18 ani.

Asadar, obligatia legala de intretinere subzista pana la implinirea varstei de 18 ani a copilului dumneavoastra.

Ulterior, acesta se poate adresa instantei de judecata, in vederea incuviintarii dreptului la pensie de intretinere.

Calitate procesuala activa are majorul .( altminteri actiunea este respinsa pentru lipsa calitatii procesuale active).

Acesta are deplina capacitate procesuala.( actiunea promovata de orice alta ruda interesata va fi respinsa )

Pensia de intretinere este platita cu titlu de exceptie majorului, pana cand acesta implineste varsta de 26 de ani.

De asemenea, este necesar ca starea de nevoie sa se mentina, pana la 26 de ani.

Ratiunea acordarii pensiei de intretinere majorului este data de lipsa realizarii unor venituri salariale , pe parcursul studiilor, fiind desavarsita , astfel, pregatirea profesionala.

Pensia de intretinere poate fi platita in mod benevol, anticipat, platindu-se o suma de bani globala.

Nu este obligatorie sentinta judecatoreasca pentru ca dumneavoastra sa va indepliniti obligatiile ce va incumba.

Succes.