Forum Discuţii diverse Timp liber şi ocupaţii cu care ... MAXIME IN...LIMBA LATINA!
Discuție deschisă în Timp liber şi ocupaţii cu care îl putem umple

MAXIME IN...LIMBA LATINA!

eu am inceput cu .....M...sa zicem de la Mihai!:D
Magna cum laude - Cu deosebită laudă, distincţie (menţiune pe diplomele de doctorat).
Margaritas ante porcos - (Nu daţi) mărgăritare porcilor.
Magister ludi - Învăţătorul şcolii.
Manus manum lavat - Mâna spală mâna (O mână spală pe alta).
Medicus curat, natura sanat - Medicul îngrijeşte, natura însănătoşeşte.
Memento mori - Adu-ţi aminte că vei muri.
Mendacem memorem esse oportet (Quintilian) - Mincinosul trebuie să aibă memorie bună.
Mens agitat molem (Virgiliu) - Mintea agită (mişcă) masele.
Mens sana in corpore sano (Juvenal) - Minte sănătoasă în corp sănătos.
Minima de malis - Din atâtea rele (alege) pe cel mai puţin rău.
Modus vivendi - Mod de a trăi.
Mors ultima ratio - Moartea este raţiunea finală.
Mortuo leoni et lepores insultant - Pe leul mort îl insultă chiar şi iepurii.
Multi sunt vocati, pauci vero electi - Mulţi chemaţi, puţini aleşi.
Multum, non multa - Mult, nu multe (În sensul de: "Mai bine puţin şi bun, decât mult şi prost").
Mutatis mutandis - Schimbând ce este de schimbat.
rodica_post a scris:

godspeed a scris:

MIHAI GRIGORE a scris:

:DFoarte simplu....daca eu sunt boul celalalt cu siguranta va fi Jupiter!
:tooth:

Dupa revolutia franceza, boii si jupiterii au convenit sa se deghizeze dupa voia lor, boul in jupiter si jupiter in bou. La care s-au adaugat apoi sufragetistele, carora li s-au dat aceleasi indicatii. Si ele chiar au crezut:( Asa ca dilema ramane una valabila pentru mine :wave:

---------------------------------------------

=D>=D>=D>

:)):)):)):)):dance3::ok::yes:

:hugall:Eiusdem farine . Et,nunc, reges, intelligite, urudimi qui indicatis terram (Si acum regilor :intelegeti;invatati, voi care judecati lumea) .Exceptis excipiendis sau Ex malis eligere minima.
In ceea ce ma priveste vin in sprijinul :angry:a celui ce tuna Jupiter astfel : Facit indignatio versum

Jupiter pluvius,Jupiter tonas .......intelesul locutiiuni este ca cine-i sigur pe dreptatea sa , pe adevarul cel sustine acela nu recurge la violente, nu inlocuieste argumentele prin invective, nu tuna si nu fulgera foloseste doar Ius et norma loquendi (uzul si normele limbajului):D
Iustum et tenacem propositi virum (barbatul - omul - drept si hotarat in telurile sale)
Materiam superabat opus ( din cartea a II-a lui Ovidiu).
" Soarele-avea un palat ridicat pe columne inalte,
Stralucitor de aurite,scantei si-a pyropului flacari;
Crestetu- n fildes sclipea, iar pe usa cu doua canaturi
Raze de -argint luminau. mai de pret era insa lucrarea".:innocent: Un alter ego ...amicus humani generis:wave:

@Zoritong
Inainte de toate, pentru ca …” Clara pacta, boni amici “, va rog sa precizati care este denotatia expresiei “alter ego” in contextul interesantei…prezentari:
1.a second self: as a trusted friend sau 2. the opposite side of a personality = alter ego (Merriam Webster), sa stim si noi daca Eiusdem farine (flock together). Caci cu atatia regi si invatati , aghiotanti ai lui Jupiter, Jupiteri declarati amici ai rasei umane…zau ca incerc un oarecare discomfort.
:rolleyes:
godspeed a scris:

@Zoritong
Inainte de toate, pentru ca …” Clara pacta, boni amici “, va rog sa precizati care este denotatia expresiei “alter ego” in contextul interesantei…prezentari:
1.a second self: as a trusted friend sau 2. the opposite side of a personality = alter ego (Merriam Webster), sa stim si noi daca Eiusdem farine (flock together). Caci cu atatia regi si invatati , aghiotanti ai lui Jupiter, Jupiteri declarati amici ai rasei umane…zau ca incerc un oarecare discomfort.
:rolleyes:

Civis Romanus sum - un om al zilelor noastre cu bune si cu rele , Cogito, ergo sum -cuget deci exist, va respect (sa nu folosec cuvinte marete ca ale lui Descartes) , va stimez , va sunt amic de conversatie , ma pot numi un : "alt eu" ?! in parafraza dupa Cicero amicus est tanguam alter ego.
Cat despre : Amicus humani generis :
Cel mai ales din oameni se va simti un om sters
Vazand ca il amesteci cu-ntregul univers.Caci orice stima are o pricina anume:
Nu mai stimezi pe nimeni, stimand o-ntrega lume.....
Nu-mi trebuie-ofaptura - oricat la mine-ar tine...
Ce nu cinsteste-un merit, asa cum se cuvine.
Aceasta pretuire vreau s-o resimt si eu.
Amicu-ntregii specii nu e amicul meu

Amicus Plato sed magis amica veritas....

Prieteni afli destui, dar deosebiti
prieteni de inima - foarte putini
prieteni de interes - destui
prieteni de chefuri - foarte multi
prieteni prefacuti - o infinitate

Eiusdem farine era doar o prajitura un amestec , nu tine de toti si nici de Balzac , era doar o provocare la un dialog in latina nu doar de maxime .Sorry daca asta s-a inteles :worthy:
Alea iacta est.- Zarul a fost aruncat.
Dictum sapienti sat est- Omului destept ii ajunge o vorba.
Veni! Vidi! Vinci!- Am venit! Am vazut! Am invins!
Ars longa, vita brevis.- Arta e lunga,viata e scurta.
Homo doctus in se semper divitas habet.-Omul invatat are intodeauna bogatiile cu
el.