Forum Discuţii diverse Timp liber şi ocupaţii cu care ... MAXIME IN...LIMBA LATINA!
Discuție deschisă în Timp liber şi ocupaţii cu care îl putem umple

MAXIME IN...LIMBA LATINA!

eu am inceput cu .....M...sa zicem de la Mihai!:D
Magna cum laude - Cu deosebită laudă, distincţie (menţiune pe diplomele de doctorat).
Margaritas ante porcos - (Nu daţi) mărgăritare porcilor.
Magister ludi - Învăţătorul şcolii.
Manus manum lavat - Mâna spală mâna (O mână spală pe alta).
Medicus curat, natura sanat - Medicul îngrijeşte, natura însănătoşeşte.
Memento mori - Adu-ţi aminte că vei muri.
Mendacem memorem esse oportet (Quintilian) - Mincinosul trebuie să aibă memorie bună.
Mens agitat molem (Virgiliu) - Mintea agită (mişcă) masele.
Mens sana in corpore sano (Juvenal) - Minte sănătoasă în corp sănătos.
Minima de malis - Din atâtea rele (alege) pe cel mai puţin rău.
Modus vivendi - Mod de a trăi.
Mors ultima ratio - Moartea este raţiunea finală.
Mortuo leoni et lepores insultant - Pe leul mort îl insultă chiar şi iepurii.
Multi sunt vocati, pauci vero electi - Mulţi chemaţi, puţini aleşi.
Multum, non multa - Mult, nu multe (În sensul de: "Mai bine puţin şi bun, decât mult şi prost").
Mutatis mutandis - Schimbând ce este de schimbat.
godspeed a scris:

MIHAI GRIGORE a scris:

:DFoarte simplu....daca eu sunt boul celalalt cu siguranta va fi Jupiter!
:tooth:

Dupa revolutia franceza, boii si jupiterii au convenit sa se deghizeze dupa voia lor, boul in jupiter si jupiter in bou. La care s-au adaugat apoi sufragetistele, carora li s-au dat aceleasi indicatii. Si ele chiar au crezut:( Asa ca dilema ramane una valabila pentru mine :wave:

---------------------------------------------

=D>=D>=D>

:)):)):)):)):dance3::ok::yes:
mda... Ridendo castigat mores ;) Dar nu stiu pe-ale cui, pe ale lui Jupiter sau...
@Rodica, ma bucur ca v-am facut sa radeti cu atata pofta:)
godspeed a scris:

mda... Ridendo castigat mores ;) Dar nu stiu pe-ale cui, pe ale lui Jupiter sau...
@Rodica, ma bucur ca v-am facut sa radeti cu atata pofta:)

-------------------------------------------------------
:)) Thank You!
-no possible comment avocat.ro.::hammer::magic::fight: ********

=D>=D>=D>=D>
"Qui cupit,aut metuit,non liber est"-"Cel ce doreste sau se teme de ceva,nu mai este liber"
"Beneficium accipere libertatem vendere est"-"A accepta o favoare de la cineva,inseamna a-ti vinde libertatea"
"Ubi libertas cecidit,audet libere nemo loqui"-"Unde a disparut libertatea poporului,dispare si libertatea cuvantului"
r.gabi a scris:

"Qui cupit,aut metuit,non liber est"-"Cel ce doreste sau se teme de ceva,nu mai este liber"

"Ubi libertas cecidit,audet libere nemo loqui"-"Unde a disparut libertatea poporului,dispare si libertatea cuvantului"

=D>=D>=D>
Cine mai tine cont de aceste maxime in Romania-mai ales in justitie ????
Parerea mea,este ca ,anumite instante valorifica maxima - insa nu-si vine libertatea ci isi Consolideaza reputatia .
Pretentiile magistratilor ca au studii superioare si rang superior sunt exagerate mai ales prin dovada ca in instante exista sute de mii de dosare care sunt "solutionate"doar dupa legi ""Interpretate" dupa criterii personale (a se citi interese personale) .

Exista totusi si exceptii ........ insa sunt foarte rar intalnite in justitia romana.
Nu poate fi vorba de incompetenta atata timp cat se presupune ca un magistrat este testat printr-un examen corect in vederea angajarii.

Prin ceea ce se intampla in prezent in justitie - se justifica ca au ajuns la convingerea ca ""Spaga primita "" inseamna Privare de libertate -avand in vedere institutia Anticoruptie (se tem de consecintele care pot urma desi au inamovibilitate......).

=D>=D>=D> magistratilor care stiu ce inseamna dreptate si aplica legea nu o "interpreteaza 'in functie de cat primeste in plic......

O zi minunata alaturi de cei drepti si cinstiti !

cu respect si consideratie,
rodica_post