Forum Discuţii diverse Timp liber şi ocupaţii cu care ... MAXIME IN...LIMBA LATINA!
Discuție deschisă în Timp liber şi ocupaţii cu care îl putem umple

MAXIME IN...LIMBA LATINA!

eu am inceput cu .....M...sa zicem de la Mihai!:D
Magna cum laude - Cu deosebită laudă, distincţie (menţiune pe diplomele de doctorat).
Margaritas ante porcos - (Nu daţi) mărgăritare porcilor.
Magister ludi - Învăţătorul şcolii.
Manus manum lavat - Mâna spală mâna (O mână spală pe alta).
Medicus curat, natura sanat - Medicul îngrijeşte, natura însănătoşeşte.
Memento mori - Adu-ţi aminte că vei muri.
Mendacem memorem esse oportet (Quintilian) - Mincinosul trebuie să aibă memorie bună.
Mens agitat molem (Virgiliu) - Mintea agită (mişcă) masele.
Mens sana in corpore sano (Juvenal) - Minte sănătoasă în corp sănătos.
Minima de malis - Din atâtea rele (alege) pe cel mai puţin rău.
Modus vivendi - Mod de a trăi.
Mors ultima ratio - Moartea este raţiunea finală.
Mortuo leoni et lepores insultant - Pe leul mort îl insultă chiar şi iepurii.
Multi sunt vocati, pauci vero electi - Mulţi chemaţi, puţini aleşi.
Multum, non multa - Mult, nu multe (În sensul de: "Mai bine puţin şi bun, decât mult şi prost").
Mutatis mutandis - Schimbând ce este de schimbat.
Convingere in sensul egalitatii intre sexe, cred ca doriti sa sugerati, nu ? Majoritatea convingerilor sunt utopii care par realiste intr-o anumita conjunctura. Si cum vedeti acel viitor? Nu cumva sub forma unui castel de cristal construit pe cadavre de copii, ca sa il parafrazez pe Andrei Plesu ? Sau ?
Când norocosul aduce jertfă, e convins că are credinţă în zeu.-Publilius Syrus. Oare cum suna in original ?:)
:hammer:Nu cred ca Marx si Adler dadeau 2 bani pe egalitatea intre sexe cand discutau doctrina socialista! Insa idee femeii muncitoare imi surade!=D>
Viitor de aur tara noastra are! parca spunea Alecsandri! Nu exista comori care sa nu fie acoperite de mizerii , cum nu exista castele care sa nu se ridice pe necazuri...insa exista timpul care le niveleaza pe toate!:D
Nu sunt de acord cu jertfa....prefer notiunea de "ofranda"....suna mai plastic!:P
Aam inteles… Pricipiile pe care va bazati, @Mihai, isi au fundamentul in coroborarea urmatoarelor doua idei :

SUUM CUIQUE TRIBUERE = Sa dai fiecaruia ce este al sau. A trai cinstit, a nu vatama pe nimeni, a da fiecaruia ce i se cuvine, ce-i apartine.

QUOD LICET LOVI, NON LICET BOVI = Ceea ce este îngaduit lui Jupiter, nu-i este îngaduit unui bou.

Un bou recunosc cu usurinta, dar cum il recunosc pe Jupiter ? :blush2:

:DFoarte simplu....daca eu sunt boul celalalt cu siguranta va fi Jupiter!
:tooth:

"Non numeranda,sed ponderanda sunt argumenta"-"Argumentele nu trebuiesc numarate,ci apreciate"
"Quod non dedit fortuna,non eripit"-"Soarta nu ne ia inapoi ce nu ne-a dat"/Seneca Philosophus- Epistulae