Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Mai avem acest drept de majorare salariala cu 10% de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Mai avem acest drept de majorare salariala cu 10% de la 1 decembrie ?

Anul acesta bugetarii au beneficiat, cf. OUG 27/2015,
de majorarea de 12% a salariilor.

Recent a fost data o alta lege
pentru cresterea de 10% a salariilor tuturor bugetarilor.

Insa, in noua lege se spune ca:
- se vor majora doar salariile mai multor categorii de bugetari,
care nu au beneficiat de nicio creştere salarială în anul 2015,
si ca vor fi majorate cu 10% de la 1 decembrie.

- va rog frumos sa imi spuneti daca:
Noi mai avem acest drept de majorare salariala cu 10% de la 1 decembrie ?

Ba primim. Consultati proiectul de lege trimis la promulgare aici : [ link extern ]
Sunt excluse doar acele categorii de bugetari care au primit o alta majorare salariala: cea de 25% acordata sistemului sanitar, personalul din sistemul de asistenta sociala si cresterea salariala acordata personalului nedidactic prin art. I pct 2 din OUG 27/2015.
Va multumesc foarte mult !
Pana cand legea aprobata de Parlament nu va fi promulgate de presedinte si publicata in Monitorul Oficial, aceasta nu isi va produce efecte. Sa speram ca aceasta lege nu va avea soarta Codului fiscal!
Va multumesc inca o data pentru raspunsuri !