Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... reintoarcere post
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

reintoarcere post

O mamica care a optat pt concediu crestere copil 2 ani doreste sa reintoarca la munca in iulie 2016 (cand se implinesc cei 2 ani) dar a aflat ca angajatorul a intrat in faliment. Problema este ca acum ar trebui sa efectueze schimbul de concediu cu taticul pt o luna. Cui trebuie sa se adreseze pt a afla care este situatia sa? Cei de la vechea firma nu ii raspund concret. Mai are calitatea de angajat daca firma este in faliment?
Ar trebui sa se intereseze ONRC si daca i se va confirma ca este in faliment, atunci va trebui sa ia legatura cu lichidatorul sau administratorul judiciar al societatii.