Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Fumul de la hornul vecinului mă intoxică. Căi de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Fumul de la hornul vecinului mă intoxică. Căi de atac?

Bună ziua!
Aș dori să mă ajutați, dacă se poate, cu niște sfaturi în legătură cu următoarea problemă:

Locuiesc la casă.

În urmă cu doi ani, unul din vecinii mei și-a instalat o centrală termică care funcționează cu lemne.
Nu știu dacă centrala este omologată sau artizanală.
Nu știu nici dacă a fost instalată autorizat sau nu.

Coșul de fum al vecinului nu depășește cu jumătate de metru coama casei sale. De fapt este cu jumătate de metru sub coamă. Din acest motiv se formează curenți turbionari care duc fumul în jos.

Arhitectul a făcut totuși un artificiu: coama casei este coborâtă pe o porțiune mică, în dreptul hornului (ca să pară că depășește coama ).

Problema este că, în fiecare zi (indiferent de anotimp), fumul și noxele ajung parțial la mine în curte. Precizez că, în majoritatea zilelor, vântul bate dinspre casa vecinului spre casa mea.
Casa vecinului e la vreo 30 de metri de a mea. Nu există alte imobile între noi.

Mirosul este greu de suportat.

Datorită situației pe care am prezentat-o, efectuarea activităților mele gospodărești în jurul casei a devenit aproape imposibilă din cauza mirosului înțepător și înecăcios.

Asta durează ore în șir. Câte 6-7 ore zilnic. Nu știu exact ce fel de ardere are și cum funcționează o centrală termică pe combustibil solid, dar este foarte enervant.

Practic, nu mai pot să respir normal la mine în curte. Nu glumesc. Stau mai mult înăuntrul casei.

Deschiderea geamurilor pentru aerisire este și ea o mare problemă.
Mirosul este insuportabil.

Zilele în care vântul bate de la mine spre el sunt o binecuvântare pentru mine.

Poate că unii vor zice că sunt vreun mofturos sau certăreț, dar nu este cazul meu.

Nu sunt reclamagiu și doresc să am relații bune cu toți vecinii mei, așa că am încercat să rezolv problema pe cale amiabilă în sensul că am discutat politicos cu vecinul meu, de mai multe ori și i-am explicat în ce situație mă găsesc.

Acum doi ani mi-a promis că va prelungi hornul, dar nu a făcut absolut nimic.

Apoi l-am rugat ca, măcar pe timp de vară, să folosească un boiler electric pentru apă caldă. A fost de acord, dar - din nou - nu a făcut nimic.

Mă duce cu vorba.

Concret, nu face absolut nimic pentru remedierea situației iar eu continui să respir aer cu noxe în fiecare zi.
El își vede liniștit de viața lui iar eu sunt un pachet de nervi.

Am renunțat așadar la discuții și am decis să merg pe drumul justiției.
O să îl dau în judecată, dar cred că, înainte de a o face, trebuie să epuizez și celelalte căi.

Care ar fi aceste căi? Unde și cui trebuie să mă adresez înainte de instanță?

La ISCIR? La Garda de Mediu?
La Direcția pentru Sănătate Publică?

Care este organul abilitat și - mai ales - ce anume trebuie să solicit în petiția mea?

Aș aprecia un sfat din partea dumneavoastră. Vă rog, puneți-vă în situația mea.

Vă mulțumesc!

AdrianPietraru1982, utilizator
Primul pas este o instiintare oficiala prin notar sau avocat asupra starii de fapt. Apoi urmati alte cai de atac: expertize si actiuni in instanta.
Nu cred ca aveti vreo sansa,casa fiind la 30m de a dvs. Cu ce e omul de vina ca centrala scoate fum, e ceva normal.Credeti sa soba sau centrala dvs nu scoate fum si nu deranjeaza pe altii? Asa e la casa! si la bloc e tot asa! hornul de la CT e chiar sub geamul meu si pazesc momentul cand nu functioneaza ca sa pot aerisi>
Sesizati in scris Agentia teritoriala de mediu si DJSP, cu nr. de inregistrare/ data, despre poluarea mediului si disconfortul creat familiei dvs. In sesizare, cereti efectuarea unor determinari de noxe si emiterea de buletine de analiza a noxelor. Aceste buletine, precum si PV incheiate de catre institutiile statului in urma sesizarii facute, va pot folosi ulterior in instanta. Va trebui sa platiti efectuarea de determinari de noxe si emiterea de buletine de determinare.