Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... asimilare grupa de munca 1 la gr 2
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

asimilare grupa de munca 1 la gr 2

Am vechime in munca gr a doua suta la suta 12 ani 2 luni si gr intai de munca suta la suta 1 an si zece luni si 14 zile. Intrebare : se asimileaza gr 1 la gr 2 si astfel sa obtin 14 ani de gr2 si reducerea limitei de varsta de pensionare corespunzatoare de 3 ani? Multumesc.
Da.

Legea 263/2010

(3) Stagiile de cotizare realizate in grupa I de munca, conditii speciale si/sau alte conditii de munca mai mici de 2 ani, se valorifica in vederea reducerii varstelor standard de pensionare conform art. 55 alin. (1) lit. a) si tabelului nr. 1.
De unde a-ti luat aliniatul 3 din aceasta lege ? Art. 55 nu cuprinde decat doua aliniate !
Art.158(3) in forma prevazuta de legea 155/2015.