avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 521 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... asimilare grupa de munca 1 la gr 2
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

asimilare grupa de munca 1 la gr 2

Am vechime in munca gr a doua suta la suta 12 ani 2 luni si gr intai de munca suta la suta 1 an si zece luni si 14 zile. Intrebare : se asimileaza gr 1 la gr 2 si astfel sa obtin 14 ani de gr2 si reducerea limitei de varsta de pensionare corespunzatoare de 3 ani? Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 21:03, 15 Iunie 2016
Da.

Legea 263/2010

(3) Stagiile de cotizare realizate in grupa I de munca, conditii speciale si/sau alte conditii de munca mai mici de 2 ani, se valorifica in vederea reducerii varstelor standard de pensionare conform art. 55 alin. (1) lit. a) si tabelului nr. 1.
De unde a-ti luat aliniatul 3 din aceasta lege ? Art. 55 nu cuprinde decat doua aliniate !
Art.158(3) in forma prevazuta de legea 155/2015.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Valorificare grupa a ii-a de muncă pentru reducerea vârstei standard Cristian T Cristian T Cum se interpretează prevederile legii 155/2015 cu privire la articolului 55 alineatul (1), litera a şi tabelul nr. 1, abrogate. Se pot valorifica perioadele ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata daniela-claudia daniela-claudia Va rog sa-mi spuneti daca, la stabilirea calculului pensiei anticipate, se iau in considerare concediile medicale dupa data de 01.04.2001. Stiu ca, in ... (vezi toată discuția)
Cumulare grupa 1 cu grupa 2 Iustin96 Iustin96 Am avut o perioada lucrata la grupa 1 si o perioada lucrata la grupa 2. Se pot cumula ambele perioade pentru a obtine marirea stagiului de cotizare pentru ... (vezi toată discuția)