Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... valorificare grupa a II-a de muncă pentru reducerea ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

valorificare grupa a II-a de muncă pentru reducerea vârstei standard

Cum se interpretează prevederile legii 155/2015 cu privire la articolului 55 alineatul (1), litera a şi tabelul nr. 1, abrogate. Se pot valorifica perioadele de muncă în condiţii deosebite (gr. a II-a) mai mici de 6 ani, pentru reducerea vârstei standard de pensionare?
Nu.

Legea 263/2010 in forma prevazuta de legea 155/2015

Art. 158. -

(3) Stagiile de cotizare realizate în grupa I de muncă, condiții speciale și/sau alte condiții de muncă mai mici de 2 ani, se valorifică în vederea reducerii vârstelor standard de pensionare conform art. 55 alin. (1) lit. a) și tabelului nr. 1.