avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 141 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... valorificare grupa a II-a de muncă pentru reducerea ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

valorificare grupa a II-a de muncă pentru reducerea vârstei standard

Cum se interpretează prevederile legii 155/2015 cu privire la articolului 55 alineatul (1), litera a şi tabelul nr. 1, abrogate. Se pot valorifica perioadele de muncă în condiţii deosebite (gr. a II-a) mai mici de 6 ani, pentru reducerea vârstei standard de pensionare?
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 08:14, 29 Martie 2017
Nu.


Legea 263/2010 in forma prevazuta de legea 155/2015

Art. 158. -

(3) Stagiile de cotizare realizate în grupa I de muncă, condiții speciale și/sau alte condiții de muncă mai mici de 2 ani, se valorifică în vederea reducerii vârstelor standard de pensionare conform art. 55 alin. (1) lit. a) și tabelului nr. 1.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Asimilare grupa de munca 1 la gr 2 Tagetes Tagetes Am vechime in munca gr a doua suta la suta 12 ani 2 luni si gr intai de munca suta la suta 1 an si zece luni si 14 zile. Intrebare : se asimileaza gr 1 la gr ... (vezi toată discuția)
Pensionare geta61 geta61 Buna ziua, As dori sa stiu cand ma pot pensiona ( caz:anticipat, anticipat partial) in conditiile de mai jos: -data nasterii: 04.07.1961 -grupa a II-de ... (vezi toată discuția)
Cumulare grupa 1 cu grupa 2 Iustin96 Iustin96 Am avut o perioada lucrata la grupa 1 si o perioada lucrata la grupa 2. Se pot cumula ambele perioade pentru a obtine marirea stagiului de cotizare pentru ... (vezi toată discuția)